Co to znaczy WOOLF VIRGINIA słownik. Biografia feministka. Dorastała w otoczeniu intelektualistów.

Woolf Virginia co to jest

Czy przydatne?

Definicja Woolf Virginia

Co to jest WOOLF VIRGINIA: z angielskiego: powieściopisarka i eseistka; z przekonań - feministka. Dorastała w otoczeniu intelektualistów odwiedzających dom jej ojca, L. Stephena, historyka lit. Słabe zdrowie uniemożliwiło W. uczęszczanie do szkół, toteż odebrała staranne wykształcenie domowe. Założyła wspólnie z mężem Leonardem - krytykiem lit., oficynę wydawniczą Hogarth Press publikującą między innymi jej utwory. Dom pisarki był w tym czasie miejscem spotkań dyskusyjnych tak zwany Ekipy Bloomsbury, skupiającej intelektualistów i twórców. Pierwsze teksty - recenzje W. publikowała na łamach "Times Literary Supplement", właściwym debiutem lit. stała się powieść Podróż w świat (1915) - zapowiadająca istotę zainteresowań pisarki, która w następnych utworach skupi się na ukazaniu "pejzażu wewnętrznego" człowieka, jego odczuć, lęków, skojarzeń i myśli, czyniąc z akcji zewnętrznej jedynie epizod, pretekst. Temu celowi będzie służyć wykorzystanie poprzez W., począwszy od jej trzeciej powieści, Pokój Jacoba (1922), techniki strumienia świadomości. Wspomniany utwór jest zbiorem monologów wewnętrznych kilku osób, które próbują scharakteryzować nieżyjącego już Jacoba. Pośród powieści psychol. W. do najwyżej cenionych zalicza się: Panią Dalloway (1925), Do latarni morskiej (1927) i Fale (1931). W dorobku pisarki znalazły się ponadto: powieści Orlando (1928, filmowa wersja z 1992 r. w reż. S. Potter), Lata (1937) i Pomiędzy aktami (1941); opowiadania Symbol na ścianie (1919), Poniedziałek albo wtorek (1921), Nawiedzany dom (wyd. pośmiertnie 1943) i in.; teksty krytycznolit. Książki dla wszystkich (1925 t.1, 1932 t.2) i zbiory esejów dotyczących równouprawnienia kobiet Własny pokój (1929) i Trzy gwinee (1938). Nazywana "Joyceem w spódnicy" (wspólne daty urodzin i zgonu; przywiązanie do techniki strumienia świadomości), W. stale zmagała się z nachodzącymi ją stanami depresji i z poczuciem niespełnienia. Pełna obaw o przyjęcie jej najnowszej powieści, ogarnięta strachem przed II wojną światową, popełniła samobójstwo, rzucając się w nurt rzeki
Definicja Wharton William:
Co to jest którego twórczość zdobyła w Polsce szerokie grono wielbicieli. Urodził się w Filadelfii, a w latach 60. przeniósł się wspólnie z rodziną do Europy. Po pobytach we Francji, Niemczech, Hiszpanii woolf virginia.
Definicja W Poszukiwaniu Straconego Czasu:
Co to jest powieściowy M. Prousta; arcydzieło lit. XX w., którym poeta dokonał przewrotu w zakresie struktury i narracji prozy powieściowej. Pierwszy tom cyklu, W stronę Swanna, wydany w 1913 r. nakładem woolf virginia.
Definicja Wielki Gatsby:
Co to jest tonie powieść F. Scotta Fitzgeralda, ukazująca pustkę amer. mitu sukcesu. Tytułowy bohater, Jay Gatsby, wiedzie wytworne życie za kapitał niewiadomego pochodzenia. W młodości kochał się w Daisy Fay woolf virginia.
Definicja Wściekłość I Wrzask:
Co to jest Faulknera, stanowiąca jedną z części składowych cyklu o krainie Yoknapatawpha. Dzieje rodziny Compsonów, obejmujące moment od 1699 do 1945 r., zostały ograniczone do przedstawienia 4 dni, pośrodku woolf virginia.
Definicja Wedy:
Co to jest bramińskie, stanowiące wspólnie z upaniszadami i brahmanami podstawę ind. literatury rel. W skład ustanowionego w IV w. przed naszą erą kanonu pism wedyjskich wchodzą 4 zbiory najstarszych tekstów woolf virginia.

Co to jest Woolf Virginia znaczenie w Słownik bohaterów W .

  • Dodano:
  • Autor: