Co to znaczy WOOLF VIRGINIA słownik. Biografia feministka. Dorastała w otoczeniu intelektualistów.

Woolf Virginia co to jest

Czy przydatne?

Definicja Woolf Virginia

Co to jest WOOLF VIRGINIA: z angielskiego: powieściopisarka i eseistka; z przekonań - feministka. Dorastała w otoczeniu intelektualistów odwiedzających dom jej ojca, L. Stephena, historyka lit. Słabe zdrowie uniemożliwiło W. uczęszczanie do szkół, toteż odebrała staranne wykształcenie domowe. Założyła wspólnie z mężem Leonardem - krytykiem lit., oficynę wydawniczą Hogarth Press publikującą między innymi jej utwory. Dom pisarki był w tym czasie miejscem spotkań dyskusyjnych tak zwany Ekipy Bloomsbury, skupiającej intelektualistów i twórców. Pierwsze teksty - recenzje W. publikowała na łamach "Times Literary Supplement", właściwym debiutem lit. stała się powieść Podróż w świat (1915) - zapowiadająca istotę zainteresowań pisarki, która w następnych utworach skupi się na ukazaniu "pejzażu wewnętrznego" człowieka, jego odczuć, lęków, skojarzeń i myśli, czyniąc z akcji zewnętrznej jedynie epizod, pretekst. Temu celowi będzie służyć wykorzystanie poprzez W., począwszy od jej trzeciej powieści, Pokój Jacoba (1922), techniki strumienia świadomości. Wspomniany utwór jest zbiorem monologów wewnętrznych kilku osób, które próbują scharakteryzować nieżyjącego już Jacoba. Pośród powieści psychol. W. do najwyżej cenionych zalicza się: Panią Dalloway (1925), Do latarni morskiej (1927) i Fale (1931). W dorobku pisarki znalazły się ponadto: powieści Orlando (1928, filmowa wersja z 1992 r. w reż. S. Potter), Lata (1937) i Pomiędzy aktami (1941); opowiadania Symbol na ścianie (1919), Poniedziałek albo wtorek (1921), Nawiedzany dom (wyd. pośmiertnie 1943) i in.; teksty krytycznolit. Książki dla wszystkich (1925 t.1, 1932 t.2) i zbiory esejów dotyczących równouprawnienia kobiet Własny pokój (1929) i Trzy gwinee (1938). Nazywana "Joyceem w spódnicy" (wspólne daty urodzin i zgonu; przywiązanie do techniki strumienia świadomości), W. stale zmagała się z nachodzącymi ją stanami depresji i z poczuciem niespełnienia. Pełna obaw o przyjęcie jej najnowszej powieści, ogarnięta strachem przed II wojną światową, popełniła samobójstwo, rzucając się w nurt rzeki
Co znaczy Wharton William:
Porównanie którego twórczość zdobyła w Polsce szerokie grono wielbicieli. Urodził się w Filadelfii, a w latach 60. przeniósł się wspólnie z rodziną do Europy. Po pobytach we Francji, Niemczech, Hiszpanii woolf virginia co znaczy.
Krzyżówka Wallraff Hans Gunther:
Dlaczego Należał do Ekipy 61, która dążyła do przedstawienia w poezji życia robotników, ukazania stosunków panujących w przemyśle. Współorganizował działalność ruchu tak zwany Kół roboczych, które były woolf virginia krzyżówka.
Co to jest Wilbur Richard Purdy:
Jak lepiej Absolwent Amherst College i Harvardu. Prowadził wykłady z literatury na kilku amer. uniwersytetach. Walczył w trakcie II wojny światowej. Reakcją na wojenny zamęt był zbiorek wierszy The Beautiful woolf virginia co to jest.
Słownik Walcott Derek:
Kiedy brytyjski pisarz i dramaturg, laureat Nagrody Nobla (1992). Potomek europejsko-afrykańskiej rodziny, przyszedł na świat na wyspie St. Lucia na Karaibach. Po ukończeniu miejscowej szkoły studiował na woolf virginia słownik.
Czym jest Wazow Iwan:
Od czego zależy prozaik. Czynnie zaangażowany w życie polit.-społ. ojczyzny, brał udział w stworzeniu kwietniowym 1876 r. Jego poezje, powieści, nowele, dramaty zabarwione były mocnymi akcentami dydaktycznymi woolf virginia czym jest.

Co to jest Woolf Virginia znaczenie w Słownik bohaterów W .

  • Dodano:
  • Autor: