Co to znaczy WOOLF VIRGINIA słownik. Biografia feministka. Dorastała w otoczeniu intelektualistów.

Woolf Virginia co to jest

Czy przydatne?

Definicja Woolf Virginia

Co to jest WOOLF VIRGINIA: z angielskiego: powieściopisarka i eseistka; z przekonań - feministka. Dorastała w otoczeniu intelektualistów odwiedzających dom jej ojca, L. Stephena, historyka lit. Słabe zdrowie uniemożliwiło W. uczęszczanie do szkół, toteż odebrała staranne wykształcenie domowe. Założyła wspólnie z mężem Leonardem - krytykiem lit., oficynę wydawniczą Hogarth Press publikującą między innymi jej utwory. Dom pisarki był w tym czasie miejscem spotkań dyskusyjnych tak zwany Ekipy Bloomsbury, skupiającej intelektualistów i twórców. Pierwsze teksty - recenzje W. publikowała na łamach "Times Literary Supplement", właściwym debiutem lit. stała się powieść Podróż w świat (1915) - zapowiadająca istotę zainteresowań pisarki, która w następnych utworach skupi się na ukazaniu "pejzażu wewnętrznego" człowieka, jego odczuć, lęków, skojarzeń i myśli, czyniąc z akcji zewnętrznej jedynie epizod, pretekst. Temu celowi będzie służyć wykorzystanie poprzez W., począwszy od jej trzeciej powieści, Pokój Jacoba (1922), techniki strumienia świadomości. Wspomniany utwór jest zbiorem monologów wewnętrznych kilku osób, które próbują scharakteryzować nieżyjącego już Jacoba. Pośród powieści psychol. W. do najwyżej cenionych zalicza się: Panią Dalloway (1925), Do latarni morskiej (1927) i Fale (1931). W dorobku pisarki znalazły się ponadto: powieści Orlando (1928, filmowa wersja z 1992 r. w reż. S. Potter), Lata (1937) i Pomiędzy aktami (1941); opowiadania Symbol na ścianie (1919), Poniedziałek albo wtorek (1921), Nawiedzany dom (wyd. pośmiertnie 1943) i in.; teksty krytycznolit. Książki dla wszystkich (1925 t.1, 1932 t.2) i zbiory esejów dotyczących równouprawnienia kobiet Własny pokój (1929) i Trzy gwinee (1938). Nazywana "Joyceem w spódnicy" (wspólne daty urodzin i zgonu; przywiązanie do techniki strumienia świadomości), W. stale zmagała się z nachodzącymi ją stanami depresji i z poczuciem niespełnienia. Pełna obaw o przyjęcie jej najnowszej powieści, ogarnięta strachem przed II wojną światową, popełniła samobójstwo, rzucając się w nurt rzeki
Definicja Wolkers Jan:
Co to jest rzeźbiarz. Wychowany w ortodoksyjnej rodzinie kalwińskiej, w swojej, w dużej mierze autobiograficznej, twórczości lit. dokonuje obrachunku z przeszłością, przywołując obraz ojca-tyrana, zrywając z woolf virginia.
Definicja Wesele Figara:
Co to jest Beaumarchaisgo. Figaro, dowcipny i przebiegły sługa hrabiego Almavivy, w przeddzień swojego ślubu z Zuzanną, pokojówką hrabiny, nieoczekiwanie odkrywa w swoim panu rywala. Co więcej, hrabia zamierza woolf virginia.
Definicja Witaj Smutku:
Co to jest F. Sagan; dramat psychologiczno-środowiskowy. Zazdrosna o kochankę ojca, piękną i błyskotliwą Annę, 17-letnia Cecylia, posługując się intrygą, doprowadza do rozpadu związku. Anna ginie w sytuacji woolf virginia.
Definicja Wysocki Władimir Siemionowicz:
Co to jest pieśniarz, aktor. W 1960 r. ukończył Wydział Aktorski przy Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym (MChAT). Rolę Hamleta w wykonaniu W. (Moskiewski Teatr na Tagance) uznano za jedną z woolf virginia.
Definicja Wojna I Pokój:
Co to jest hist. L.N. Tołstoja przedstawiająca panoramę Rosji w przełomowym okresie historii 1805-1812, prezentująca codzienne życie mieszkańców Rosji: zagrody chłopskie, krzywdy i niedole włościan, tyranię woolf virginia.

Co to jest Woolf Virginia znaczenie w Słownik bohaterów W .

  • Dodano:
  • Autor: