Co to znaczy UPANISZADY słownik. Biografia powstały pomiędzy 1000 a 500 r. przed naszą erą.

upanzady co to jest

Czy przydatne?

Definicja upaniszady

Co to jest UPANISZADY: ezoteryczne uzupełnienie i komentarz do Wed. Pierwsze u. powstały pomiędzy 1000 a 500 r. przed naszą erą, przewarzająca część pochodzi z VI-III w. przed naszą erą; układano je jeszcze w XVI w. Tradycja mówi o 108 u., aczkolwiek aktualnie znanych jest już około 200. Pisane wierszem, niemal wszystkie mają formę dialogu ucznia próbującego zgłębić prawdziwą naturę bóstwa, z mistrzem - Bogiem, mędrcem, zwierzęciem - który objawia najwyższą wiedzę. U. pogłębiają temat dawnej wedyjskiej kosmogonii i wskazują metody osiągnięcia dobra najwyższego, jakim jest ostateczne wyzwolenie się z samsary, cyklu narodzin i zgonu. Centralnym elementem doktryny jest tożsamość atmana (jaźń) z brahmana (całość, absolut), z czego rodzą się cały wszechświat i bogowie. Przełożone w 1802 r. na jęz. fr. poprzez A. Duperrona, u. fascynowały filozofów i pisarzy, między innymi A. Schopenhauera i V. Hugo
Definicja Undset Sigrid:
Co to jest norw., laureatka Nagrody Nobla (1928). Córka znanego norw. archeologa, jako dziewczynka bawiła się eksponatami muzealnymi i rozczytywała w starych sagach norw. W wieku 17 lat, zmuszona trudną upaniszady.
Definicja Ungaretti Giuseppe:
Co to jest Przyszedł na świat w Aleksandrii, gdzie przebywał do 24 roku życia, obracając się w środowisku lit. skupionym wokół K. Kawafisa. Studia w Paryżu umożliwiły mu włączenie się w nurt ówczesnej awangardy upaniszady.
Definicja Updike John Hoyer:
Co to jest pisarz i eseista. Absolwent uniwersytetu Harvarda i Oksfordu, własne pierwsze utwory - eseje, wiersze satyryczne i opowiadania - publikował na łamach pisma The New Yorker . Autor wielu powieści upaniszady.
Definicja Unamuno Y Jugo Miguel De:
Co to jest filozof, który znacznie wpłynął na życie umysłowe swego państwie. Bask z pochodzenia. Uznawany za przywódcę tak zwany pokolenia 1898 - ugrupowania artystów, pisarzy, myślicieli dążących do moralnego upaniszady.
Definicja Ulisses:
Co to jest gdzie poeta posłużył się techniką strumienia świadomości - metodą monologu wewnętrznego, opartą na grze swobodnie przepływających skojarzeń, imitującą bieg ludzkich myśli. Akcja utworu, złożonego z upaniszady.

Co to jest upaniszady znaczenie w Słownik bohaterów U .

  • Dodano:
  • Autor: