Co to znaczy WICHROWE WZGÓRZA słownik. Biografia romansu gotyckiego. W posępnej, lecz i urzekającej.

Wichrowe wzgórza co to jest

Czy przydatne?

Definicja Wichrowe wzgórza

Co to jest WICHROWE WZGÓRZA: powieść E. Bront, nawiązująca do romantyzmu i poetyki romansu gotyckiego. W posępnej, lecz i urzekającej scenerii wrzosowisk hrabstwa Yorkshire rozgrywa się historia tragicznej miłości i nienawiści, osnuta na tle dziejów trzech pokoleń dwóch ziemiańskich rodzin. Gł. postacią powieści jest Heathcliff, który jako osierocone dziecko trafia do domu Earnshawów. Tu znajduje miłość swego życia, Katarzynę Earnshaw; prześladowany poprzez Hindleya, przyszłego dziedzica, poznaje również smak nienawiści. Gdy pewnego dnia dowiaduje się przypadkowo, iż Katarzyna nigdy nie zniży się do poślubienia cygańskiego podrzutka, znika na trzy lata. Po tym czasie wraca jako demoniczny i bezlitosny mściciel, dysponujący fortuną niewiadomego pochodzenia. Katarzyna jest już żoną właściciela sąsiedniego majątku, Edgara Lintona. Heathcliff zdobywa serce siostry Lintona Izabeli i podstępem wchodzi w posiadanie majątku Earnshawów, czyniąc z Hindleya i nowo poślubionej żony niewolników. Wstrząśnięta mroczną miłością Heathcliffa, Katarzyna umiera, osierocając córeczkę. Szalejący z rozpaczy Heathcliff przenosi własną nienawiść na następne pokolenie. Upadla i poniża syna Hindleya, Haretona, a córkę Katarzyny, Katy, siłą zmusza do poślubienia swojego śmiertelnie chorego i nierozgarniętego syna. zgon tego ostatniego zapowiada bliski kres nienawiści. Katy pokocha Haretona, a Heathcliff poprzez zgon połączy się z Katarzyną. Bohaterzy powieści obdarzeni są niezwykłą intensywnością uczuć, co sprawia, iż przewarzająca część dramatu rozgrywa się w ich psychikach. Malowniczo opisana przyroda stanowi nie tylko tło dla rozgrywających się wydarzeń, lecz ma swój udział w losach bohaterów. Postacią Heathcliffa Bront stworzyła jednego z w najwyższym stopniu demonicznych bohaterów w dziejach lit. ang
Definicja Wściekłość I Wrzask:
Co to jest Faulknera, stanowiąca jedną z części składowych cyklu o krainie Yoknapatawpha. Dzieje rodziny Compsonów, obejmujące moment od 1699 do 1945 r., zostały ograniczone do przedstawienia 4 dni, pośrodku wichrowe wzgórza co to jest.
Definicja Whitman Walt:
Co to jest publicysta i eseista. Syn rolnika, wychowany w Brooklynie, inicjalnie porzucił szkołę, aby zarabiać na życie jako drukarz, nauczyciel, reporter i redaktor. Pracował dla czasopism: Daily Eagle wichrowe wzgórza definicja.
Definicja Wulgata:
Co to jest Biblii dokonany poprzez św. Hieronima na polecenie papieża Damazego I. Przewarzająca część tekstów została przetłumaczona z jęz. oryginalnych, hebrajskiego i aramejskiego, w części tłumacz skorzystał wichrowe wzgórza co znaczy.
Definicja Wizyta Starszej Pani:
Co to jest Drrenmatta podejmujący temat nietrwałości zasad etycznych wobec potęgi pieniądza, krytykujący mieszczańską moralność. Do jednego z biednych, zadłużonych miasteczek w Szwajcarii przyjeżdża z Ameryki wichrowe wzgórza słownik.
Definicja White Patrick:
Co to jest laureat Nagrody Nobla (1973). Po dzieciństwie spędzonym w Sydney wyjechał do Anglii, gdzie na uniwersytecie w Cambridge studiował lit. z angielskiego:, niem. i franc. Brak powodzenia pierwszych wichrowe wzgórza znaczenie.

Co to jest Wichrowe wzgórza znaczenie w Słownik bohaterów W .

  • Dodano:
  • Autor: