Co to znaczy WICHROWE WZGÓRZA słownik. Biografia romansu gotyckiego. W posępnej, lecz i urzekającej.

Wichrowe wzgórza co to jest

Czy przydatne?

Definicja Wichrowe wzgórza

Co to jest WICHROWE WZGÓRZA: powieść E. Bront, nawiązująca do romantyzmu i poetyki romansu gotyckiego. W posępnej, lecz i urzekającej scenerii wrzosowisk hrabstwa Yorkshire rozgrywa się historia tragicznej miłości i nienawiści, osnuta na tle dziejów trzech pokoleń dwóch ziemiańskich rodzin. Gł. postacią powieści jest Heathcliff, który jako osierocone dziecko trafia do domu Earnshawów. Tu znajduje miłość swego życia, Katarzynę Earnshaw; prześladowany poprzez Hindleya, przyszłego dziedzica, poznaje również smak nienawiści. Gdy pewnego dnia dowiaduje się przypadkowo, iż Katarzyna nigdy nie zniży się do poślubienia cygańskiego podrzutka, znika na trzy lata. Po tym czasie wraca jako demoniczny i bezlitosny mściciel, dysponujący fortuną niewiadomego pochodzenia. Katarzyna jest już żoną właściciela sąsiedniego majątku, Edgara Lintona. Heathcliff zdobywa serce siostry Lintona Izabeli i podstępem wchodzi w posiadanie majątku Earnshawów, czyniąc z Hindleya i nowo poślubionej żony niewolników. Wstrząśnięta mroczną miłością Heathcliffa, Katarzyna umiera, osierocając córeczkę. Szalejący z rozpaczy Heathcliff przenosi własną nienawiść na następne pokolenie. Upadla i poniża syna Hindleya, Haretona, a córkę Katarzyny, Katy, siłą zmusza do poślubienia swojego śmiertelnie chorego i nierozgarniętego syna. zgon tego ostatniego zapowiada bliski kres nienawiści. Katy pokocha Haretona, a Heathcliff poprzez zgon połączy się z Katarzyną. Bohaterzy powieści obdarzeni są niezwykłą intensywnością uczuć, co sprawia, iż przewarzająca część dramatu rozgrywa się w ich psychikach. Malowniczo opisana przyroda stanowi nie tylko tło dla rozgrywających się wydarzeń, lecz ma swój udział w losach bohaterów. Postacią Heathcliffa Bront stworzyła jednego z w najwyższym stopniu demonicznych bohaterów w dziejach lit. ang
Definicja Weil Simone:
Co to jest mistyczka. Córka zamożnego żyd. lekarza, ukończyła studia filozoficzne na Sorbonie. Po krótkim epizodzie pedagogicznym, kierowana pragnieniem doświadczenia sytuacji ludzi uciskanych, zatrudniła się wichrowe wzgórza.
Definicja W Poszukiwaniu Straconego Czasu:
Co to jest powieściowy M. Prousta; arcydzieło lit. XX w., którym poeta dokonał przewrotu w zakresie struktury i narracji prozy powieściowej. Pierwszy tom cyklu, W stronę Swanna, wydany w 1913 r. nakładem wichrowe wzgórza.
Definicja Walpole Horace:
Co to jest angielskiego:, artysta powieści gotyckiej. Syn Roberta, premiera, absolwent ekskluzywnej szkoły w Eton i uniwersytetu w Cambridge. Członek parlamentu, w 1747 r. kupił posiadłość w Twickenham, gdzie wichrowe wzgórza.
Definicja Wells Herbert George:
Co to jest angielskiego: Syn ogrodnika i pokojówki, zanim uzyskał stypendium do londyńskiej Akademii Nauk Przyrodniczych, terminował w kantorze tekstylnym. Studiował pod kierunkiem T. Huxleya, sławnego zoologa wichrowe wzgórza.
Definicja Woolf Virginia:
Co to jest powieściopisarka i eseistka; z przekonań - feministka. Dorastała w otoczeniu intelektualistów odwiedzających dom jej ojca, L. Stephena, historyka lit. Słabe zdrowie uniemożliwiło W. uczęszczanie do wichrowe wzgórza.

Co to jest Wichrowe wzgórza znaczenie w Słownik bohaterów W .

  • Dodano:
  • Autor: