Co to znaczy WHARTON WILLIAM słownik. Biografia grono wielbicieli. Urodził się w Filadelfii, a w.

Wharton William co to jest

Czy przydatne?

Definicja Wharton William

Co to jest WHARTON WILLIAM: amer. prozaik, którego twórczość zdobyła w Polsce szerokie grono wielbicieli. Urodził się w Filadelfii, a w latach 60. przeniósł się wspólnie z rodziną do Europy. Po pobytach we Francji, Niemczech, Hiszpanii ostatecznie zamieszkał pod Paryżem na barce zacumowanej na Sekwanie. Rodzina ojca pisarza przybyła w XVIII w. do Ameryki z Francji, matka była z pochodzenia Irlandką. Lit. pseudonimem W. stało się nazwisko brata matki. W. studiował na uniwersytecie w Los Angeles malarstwo i psychologię, którą ukończył w 1960 r. z tytułem doktora. Sporo lat pracował jako nauczyciel rysunku w szkole. Po tragicznej zgonu córki, zięcia i dwóch wnuczek w karambolu na autostradzie w latach 1988-90 W. prowadził akcję na rzecz zakazu wypalania ściernisk, bezpośrednią gdyż powodem wypadku był dym z ognisk. We własnym mniemaniu W. jest w pierwszej kolejności malarzem. Twórczość lit. rozpoczął uprawiać w latach 50., uważając ją raczej za rodzaj autoterapii po traumatycznych przeżyciach z czasów II wojny światowej (walcząc na froncie w Europie był trzykrotnie ciężko ranny). Namówiony poprzez przyjaciół, w 1979 r. opublikował powieść Ptasiek, która przyniosła mu szeroki rozgłos. W kolejnych latach wydał następne powieści: Tato (1981), W księżycową jasną noc (1982), Werniks (1984), Stado (1985), Wieści (1987), Franky Furbo (1989), Spóźnieni kochankowie (1991), Niezawinione zgonu (1994), Dom na Sekwanie (1996). W. w swoich psychol. powieściach wykorzystuje nader regularnie doświadczenia z własnego życia, podejmuje problematykę współcz., ukazuje dzisiejszą obyczajowość, moralność, skomplikowane stosunki pomiędzy ludźmi, na przykład rodzicami i dziećmi. Nigdy nie zarzucił swojej działalności malarskiej, wystawy jego prac odbyły się w stanach zjednoczonych ameryki i Europie, w Polsce w 1995
Definicja Wang Szy-Fu:
Co to jest epoki Jan (mongolskiej). Z 15 napisanych poprzez W. dramatów do dnia dzisiejszego przetrwały trzy. Specjalne uznanie i sławę przyniósł W. dramat Opowieść zachodniego pawilonu (Si-siang-ki wharton william.
Definicja Witaj Smutku:
Co to jest F. Sagan; dramat psychologiczno-środowiskowy. Zazdrosna o kochankę ojca, piękną i błyskotliwą Annę, 17-letnia Cecylia, posługując się intrygą, doprowadza do rozpadu związku. Anna ginie w sytuacji wharton william.
Definicja Wizyta Starszej Pani:
Co to jest Drrenmatta podejmujący temat nietrwałości zasad etycznych wobec potęgi pieniądza, krytykujący mieszczańską moralność. Do jednego z biednych, zadłużonych miasteczek w Szwajcarii przyjeżdża z Ameryki wharton william.
Definicja Walpole Horace:
Co to jest angielskiego:, artysta powieści gotyckiej. Syn Roberta, premiera, absolwent ekskluzywnej szkoły w Eton i uniwersytetu w Cambridge. Członek parlamentu, w 1747 r. kupił posiadłość w Twickenham, gdzie wharton william.
Definicja Weil Simone:
Co to jest mistyczka. Córka zamożnego żyd. lekarza, ukończyła studia filozoficzne na Sorbonie. Po krótkim epizodzie pedagogicznym, kierowana pragnieniem doświadczenia sytuacji ludzi uciskanych, zatrudniła się wharton william.

Co to jest Wharton William znaczenie w Słownik bohaterów W .

  • Dodano:
  • Autor: