Co to znaczy SAFONA, SAFO słownik. Biografia indywidualności poetyckich starożytnej Grecji.

Safona Safo co to jest

Czy przydatne?

Definicja Safona, Safo

Co to jest SAFONA, SAFO: pisarka gr. zMityleny na wyspie Lesbos; jedna znajwiększych indywidualności poetyckich starożytnej Grecji; przedstawicielka liryki eolskiej. Twórczość S. jest ściśle powiązane zjej działalnością pedagogiczną: grupowała wokół siebie iwychowywała dziewczęta zarystokratycznych rodzin, darzyła je wysublimowaną przyjaźnią, im poświęcała swe pieśni miłosne, weselne hymny, odznaczające się doskonałością formalną, pisane wróżnych miarach metrycznych, między innymi strofie zw. od jej imienia saficką. Z9 ksiąg utworów S. wcałości przetrwały do dziś tylko 2 teksty ispora liczba fragmentów. Do twórczości S. nawiązywali: Herodot, Teokryt, Apollonios zRodos, Kallimach, Katullus, Horacy, Owidiusz. Pol. przekłady utworów S.: Pieśni (1961), Antologia liryki greckiej (1955), Liryka starożytnej Grecji (1984)
Definicja Stendhal, Właśc. Henri Beyle:
Co to jest uczestnik wojen napoleońskich we Włoszech, Prusach i Rosji. Pragnął zostać komediopisarzem, ogromnym malarzem ludzkich namiętności , w czasie gdy pierwsze utwory, napisane w Mediolanie, gdzie S safona, safo.
Definicja Swedenborg Emanuel:
Co to jest przyrody, teolog, mistyk. Pochodził z szanowanej rodziny duchownego. Wykształcenie zyskał w Uppsali, z czasem został czł. tamtejszej Akademii Nauk. W latach 1716-47 pracował w Kolegium Górniczym safona, safo.
Definicja Saturn:
Co to jest rolnictwa, utożsamiany zgr. Kronosem. Wg przekazów S., po wygnaniu zOlimpu poprzez Zeusa, został po Janusie władcą Italii, aczas, wktórym panował, określano jako złoty wiek. Przekazał ludziom safona, safo.
Definicja Sto Lat Samotności:
Co to jest Mrqueza uznawana za w najwyższym stopniu reprezentatywny przykład realizmu magicznego (A. Carpentier), gdzie współistnieją w okolicy siebie realizm i fantastyka (na przykład deszcz martwych ptaków safona, safo.
Definicja Stevenson Robert Louis:
Co to jest powieściopisarz, pisarz i eseista pochodzenia szkockiego. Od dzieciństwa w niebezpieczeństwie gruźlicą, podróżował w celach zdrowotnych po Francji, Kalifornii i wyspach Pacyfiku. Na stałe osiedlił safona, safo.

Co to jest Safona, Safo znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: