Co to znaczy PODRÓŻ DO KRESU NOCY słownik. Biografia zrewolucjonizowała współczesną prozę światową.

Podróż do kresu nocy co to jest

Czy przydatne?

Definicja Podróż do kresu nocy

Co to jest PODRÓŻ DO KRESU NOCY: powieść L.F. Clinea, która, okrzyknięta skandalem, zrewolucjonizowała współczesną prozę światową. Językiem ulicy, nie pozbawionym wulgaryzmów, obsceniczności ipotworności, Cline wyraził swój bunt wobec szablonowych wartości: państwa, religii imoralności; zamanifestował pesymizm imroczną wizję ludzkiego losu. Bardamu, bohater - porte-parole autora, po wstąpieniu do kawalerii w1914 r. przekonuje się oabsurdalności ikoszmarze wojny, którą nazywa "oszalałą rzeźnią". Chcąc wyrwać się ztego piekła, panicznie poszukuje jakiegoś Niemca, który wziąłby go do niewoli. Ostatecznie, bliski obłędu, zostaje zwolniony zarmii jako jednostka bezużyteczna. Pobyt wKamerunie pozwala mu dostrzec spustoszenia, jakich dokonał tu kolonializm. Następny faza podróży wiedzie do Ameryki, gdzie bohater płynie na pokładzie hiszp. galery, wykupiony poprzez kapitana zrąk pewnego księdza. WAmeryce pracuje przy taśmie wzakładach Forda. Wtym świecie pozbawionym ludzkich uczuć prawdziwe zainteresowanie jego losem wykazuje tylko prostytutka Molly. Zatęskniwszy za Paryżem, Bardamu wraca do Francji i, po uzyskaniu dyplomu lekarza, osiada wLa Garenne-Rancy, podparyskiej dzielnicy nędzy iwystępku. Nie opuszcza go poczucie absurdalności istnienia iodrazy do życia, którym władają nienawiść, wrogość iokrucieństwo. Powieść Clineaznalazła własne odbicie wutworach między innymi: H. Millera, A. Ginsberga i J. Hellera. Bardamu posłużył J.P. Sartreowi za wzór dla bohatera jego Mdłości
Definicja Puzo Mario:
Co to jest swoich powieści umieszczał P. wwielkomiejskim środowisku wł. imigrantów, nierzadko wplątanych wmafijne układy iporachunki. Prezentując świat przedstawiony P. chętnie odwoływał się do konwencji podróż do kresu nocy.
Definicja Pamiętniki Hadriana:
Co to jest apokryficzna pióra M. Yourcenar, ustalana także jako powieść hist. albo traktat moralny. Przeczuwając nadchodzącą zgon, cesarz rzymski Hadrian (117- 138) pisze pamiętniki, zwracając się do 17 podróż do kresu nocy.
Definicja Pustelnia Parmeńska:
Co to jest do której intrygę, podobnie jak wwypadku Kronik włoskich, poeta zaczerpnął zXV-wiecznego romansu. Bohater, Fabrycy del Dongo, młodzieniec rozczarowany po bitwie pod Waterloo do żołnierki, za namową podróż do kresu nocy.
Definicja Pigmalion:
Co to jest której tytuł nawiązuje do gr. mitu o Pigmalionie. Londyn, start stulecia; ceniony językoznawca prof. Higgins zakłada się zpłk. Pickeringiem, iż nauczy prostą kwiaciarkę, Elizę Doolittle, poprawnej podróż do kresu nocy.
Definicja Pegaz:
Co to jest skrzydlaty koń, zrodzony wg jednej wersji zkrwi gorgony Meduzy, wg innego przekazu syn Posejdona iMeduzy, której wyskoczył zszyi. Tuż po narodzinach P. uleciał na Olimp, gdzie służył Zeusowi podróż do kresu nocy.

Co to jest Podróż do kresu nocy znaczenie w Słownik bohaterów P .

  • Dodano:
  • Autor: