Co to znaczy PANI BOVARY [PANI BOVARY, CZYLI DZIEJE PROWINCJI] słownik. Biografia wytoczono.

Pani Bovary [Pani Bovary co to jest

Czy przydatne?

Definicja Pani Bovary [Pani Bovary, czyli dzieje prowincji]

Co to jest PANI BOVARY [PANI BOVARY, CZYLI DZIEJE PROWINCJI]: realistyczno-psychol. powieść G. Flauberta, za którą wytoczono pisarzowi mechanizm oobrazę moralności. Pomysł do historii Flaubert zaczerpnął zżycia, jednak pytany oźródło inspiracji miał odpowiedzieć: "Pani Bovary to ja", zwracając tym samym uwagę na swój udział wakcie twórczym. Bohaterką powieści jest Emma Rouault, córka rolnika zBertaux, wychowana wklasztorze iżyjąca wświecie marzeń. Ślub zlekarzem wojskowym, Karolem Bovary, przynosi Emmie awans społ., jednak nie spełnia jej oczekiwań. Mąż okazuje się człowiekiem bez wyrazu, zktórym rozmowa jest "płaska jak uliczny chodnik". Wpogoni za niepospolitością Emma rzuca się wramiona kochanków: właściciela ziemskiego Rudolfa Boulangera, zktórym planuje ucieczkę do Włoch, anastępnie Leona Dupuis, pisarza notarialnego, późniejszego studenta prawa. Cotygodniowe kosztowne podróże do miasta, aby spotkać się zLeonem, zmuszają Emmę do zaciągania pożyczek. Wefekcie grozi jej konfiskata majątku. Nie znajdując pomocy ani wkochanku, ani wmężu, zdesperowana truje się arszenikiem, osierocając córeczkę. Gdy Karol, który nigdy nie przestał wielbić żony, dowiaduje się opodwójnym życiu Emmy, umiera ze zgryzoty. Typ osobowości ipostawy życiowej reprezentowany poprzez bohaterkę powieści nazwano od jej imienia bovaryzmem. Cechuje go sentymentalizm iegzaltacja, które przeniesione do codziennego życia stają się powodem klęsk, nieszczęść iniemoralności. Nowatorstwo powieści F. leży jednak nie wtemacie, raczej pospolitym, lecz wzastosowanej poprzez pisarza technice lit. Bazuje ona na bezosobowym trybie stosunku iwywołuje skutek uogólnienia społ. ipsychol. Jak wskazuje podtytuł, powieść prócz losów Emmy przynosi obraz obyczajów prowincji franc. 2. poł. XIX w
Definicja Plutarch:
Co to jest moralista. Pochodził zCheronei wBeocji. Wykształcenie zyskał wAtenach. Wielokrotnie podróżował do Rzymu. Do naszych czasów przetrwał prawie cały majątek lit. P., azłożyły się nań: Moralia - napisane pani bovary [pani bovary, czyli dzieje prowincji].
Definicja Podróż Do Źródeł Czasu:
Co to jest pisarza A.Carpentiera podejmująca mit odążeniu człowieka do odnalezienia utraconego raju, ujawniająca wswojej strukturze inspiracje autora hiszp. barokiem. Zorganizowana wzdłuż rzeki Orinoko wyprawa pani bovary [pani bovary, czyli dzieje prowincji].
Definicja Plaut, Titus Maccius Plautus:
Co to jest Wmłodości przybył zSarsiny do Rzymu, gdzie znalazł zatrudnienie jako pracownik sceniczny, poprzez co nawiązał bliskie kontakty zteatrem. Na majątek lit. P. składało się najprawdopodobniej około 130 pani bovary [pani bovary, czyli dzieje prowincji].
Definicja Pulitzer Joseph:
Co to jest dziennikarz iwydawca prasowy; zpochodzenia Węgier. Właściciel Post Dispatch inowojorskiego dziennika The World . W1903 r. ufundował szkołę dziennikarską (działa od 1912) przy Columbia University pani bovary [pani bovary, czyli dzieje prowincji].
Definicja Petrarca Francesco:
Co to jest odrodzenia, humanista, przyjaciel G. Boccaccia, za własną twórczość dostał najwyższe wyróżnienie - laur na rzymskim Kapitolu. Rezydent na licznych dworach, między innymi papieskim wAwinionie, na pani bovary [pani bovary, czyli dzieje prowincji].

Co to jest Pani Bovary [Pani Bovary, czyli dzieje prowincji] znaczenie w Słownik bohaterów P .

  • Dodano:
  • Autor: