Co to znaczy PAMIĘTNIKI HADRIANA słownik. Biografia jako powieść hist. albo traktat moralny.

Pamiętniki Hadriana co to jest

Czy przydatne?

Definicja Pamiętniki Hadriana

Co to jest PAMIĘTNIKI HADRIANA: powieść apokryficzna pióra M. Yourcenar, ustalana także jako powieść hist. albo traktat moralny. Przeczuwając nadchodzącą zgon, cesarz rzymski Hadrian (117- 138) pisze pamiętniki, zwracając się do 17-letniego młodzieńca oimieniu Marcus - przyszłego Marka Aureliusza. Cesarz powraca myślami do etapów swojego życia, wyznaczanych służbą wlegionach przygranicznych, pobytem na cesarskim dworze, wreszcie 20-letnim okresem rządów. Jako król niewiele czasu spędzał wRzymie, objeżdżając nieustannie prowincje mocarstwa. Był człowiekiem czynu, lecz również myślicielem rozważającym zagadnienia władzy, wiary, wojny, rozmyślającym nad miłością, chorobą, samobójstwem iśmiercią. Zawsze gotowy do działania, wykazujący się ciekawością świata iżywością umysłu, posiadał wszystkie cechy cenione poprzez Montaignea, uwypuklone poprzez Yourcenar. Powieść odniosła międzynarodowy sukces iuznana została za arcydzieło gat.
powieści polit.-hist
Definicja Puszkin Aleksandr Siergiejewicz:
Co to jest prozaik, dramaturg, którego twórczość znacznie wpłynęła na postęp lit. ros. od romantyzmu do czasów najnowszych. Potomek Abisyńczyka Hannibala, faworyta Piotra I. Wlatach 1811-17 uczył się wliceum pamiętniki hadriana.
Definicja Portret Doriana Graya:
Co to jest wktórej poeta dał słowo swoim estetycznym poglądom na życie isztukę. Amoralność iindywidualizm, połączone zpogardą dla cierpienia ipoświęcenia - oto zasady, które lord Henry Wotton, porte-parole pamiętniki hadriana.
Definicja Poetyka:
Co to jest pierwotnie składało się z2 ksiąg; wksiędze IArystoteles omawiał tragedię iepopeję, wksiędze II poezję dytyrambiczną ikomedię. Do dziś zachowała się tylko księga I, sztukę określił wniej Arystoteles pamiętniki hadriana.
Definicja Parnassos:
Co to jest syn nimfy Kleodory iPosejdona, eponim góry Parnas wFokidzie, którą starożytni uważali za siedzibę Apollona i muz, na jej płd.-wsch. zboczu znajdowały się Delfy. P. założył dawną wyrocznię wPyto pamiętniki hadriana.
Definicja Penelopa:
Co to jest Odyseusza, królowa Itaki, córka Ikariosa inimfy Periobi (albo Polykasty), rozsławiona w pierwszej kolejności dzięki Odysei, wktórej występuje jako wierna żona. Istnieją dwa przekazy na temat ożenku P pamiętniki hadriana.

Co to jest Pamiętniki Hadriana znaczenie w Słownik bohaterów P .

  • Dodano:
  • Autor: