Co to znaczy MACHIAVELLI NICCOLO słownik. Biografia nazwanej od jego imienia makiawelizmem. Ur.

Machiavelli Niccolo co to jest

Czy przydatne?

Definicja Machiavelli Niccolo

Co to jest MACHIAVELLI NICCOLO: wł. poeta, historyk, dyplomata, autor doktryny polit. nazwanej od jego imienia makiawelizmem. Ur. wniezamożnej rodzinie szlacheckiej, był sekretarzem Kancelarii Dziesięciu wrepublice florenckiej, posłował do władców wł. iobcych; po upadku republiki usunięty zsłużby. Kluczowe dzieła M. to: Uwagi Machiavella wysnute zLiwiusza historii rzymskiej (1531), Istorie fiorentine (1532), uznana za idealną komedię odrodzenia Mandragora (1521) i najsłynniejsze dzieło, Książę (1513, wyd. 1532), stanowiące wykładnię makiawelizmu. Wutworze, będącym traktatem osztuce rządzenia, M.przeprowadza rozdział pomiędzy polityką amoralnością, zaleca wykorzystywanie podstępu, przemocy iobłudy przy realizacji zamierzeń uznanych za godziwe, wmyśl zasady "cel uświęca środki". Ratunek dla pogrążonych wkryzysie polit. Włoch poeta upatruje wosobie tytułowego księcia, jednostki nieprzeciętnej, władcy, który dla dobra państwa nie zawaha się użyć wszystkich możliwych sposobów, będzie "lisem ilwem". M. jako pierwszy postulował konieczność zjednoczenia państwie iwyswobodzenia Włoch od obcych najeźdźców. Uważane jest go za odkrywcę definicje "racji stanu" ipierwszego teoretyka powszechnego obowiązku służby wojskowej. Dzieło tłum. na sporo jęz. spotkało się ze skrajnym przyjęciem, od zachwytu po obelgi; wPolsce wyd. po raz pierwszy w1868r
Definicja Mojżesz:
Co to jest imienia jako wydobyty zwody ; główna, lecz itragiczna postać whistorii Izraelitów; wybrany poprzez Boga, by wyprowadził swój naród zniewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej, sam nigdy jej nie osiągnął machiavelli niccolo.
Definicja Milne Alan Alexander:
Co to jest prozaik ihumorysta. Syn dyrektora szkoły, już wczasie studiów wCambridge na wydziale matematyki zasmakował wlit., redagując studenckie pismo Granta . Wl. 1906-14 pracował wredakcji popularnego machiavelli niccolo.
Definicja Makbet:
Co to jest ukazujący psychikę jednostki, którą nieokiełznana żądza władzy popycha do następnych zbrodni, zawierający przedmioty fantastyki igrozy. Czarownice przepowiadają mężnemu Makbetowi, iż zdobędzie władzę machiavelli niccolo.
Definicja Mahfuz Nadżib:
Co to jest laureat Nagrody Nobla (1988). Dziecko ubogiej kairskiej dzielnicy, języka lit. uczył się na Koranie. Ukończył studia filozoficzne na uniwersytecie króla Fuada wKairze, po czym poprzez sporo lat machiavelli niccolo.
Definicja Milton John:
Co to jest pisarz iprozaik; wszechstronnie wykształcony, władający biegle pięcioma jęz., propagator idei purytańskich (pracowitość, pobożność, asceza), mianowany w1649 r. sekretarzem O. Cromwella. Wpublikacjach machiavelli niccolo.

Co to jest Machiavelli Niccolo znaczenie w Słownik bohaterów M .

  • Dodano:
  • Autor: