Co to znaczy ARTEMIDA słownik. Biografia urodziła się na wyspie Delos; opiekunka świata roślinnego.

Artemida co to jest

Czy przydatne?

Definicja Artemida

Co to jest ARTEMIDA: wmit. gr. córka Zeusa iLatony, bliźniacza siostra Apollona, urodziła się na wyspie Delos; opiekunka świata roślinnego izwierzęcego, pozostała wiecznie młodą dziewicą. Zajmowały ją gł. łowy, uzbrojona zawsze włuk, którego używała przeciwko jeleniom, atakże przeciwko ludziom. Przypisywano A.zsyłanie na rodzące kobiety nagłej ibezbolesnej zgonu. Wraz zinnymi Olimpijczykami walczyła przeciw gigantom. Ofiarą jej mściwości padły dzieci Niobe; zabiła giganta Tityosa i Oriona iAkteona. Zagniewana na Agamemnona zesłała morską ciszę, która uwięziła flotę płynącą na Troję. Wg przekazu zażądała złożenia ofiary z Ifigenii, córki Agamemnona, jednak wostatniej chwili nie przyjęła ofiary, wmiejsce dziewczyny podstawiła łanię, aIfigenię przeniosła do Taurydy iuczyniła własną kapłanką. Kult A. rozpowszechniony był wcałej Grecji: wSparcie, wArkadii, wLaokonii, na górze Tajget, wElidzie, wDelfach iprzede wszystkim wEfezie, gdzie była słynna świątynia A. - Artemizjon (zaliczana do siedmiu cudów świata). WRzymie identyfikowano A. zitalską iłacińską Dianą, boginią świata iżycia na ziemi. Od VIIw. przed naszą erą postać A. zaczęto personifikować jako Księżyc, identyfikowano ją zHekate izSelene; oddawano jej cześć jako zbawczyni ludzi (Soteira) imiast (Sosipolis), opiekunce małżeństw (Hymnia). Uważano ją za patronkę Amazonek. Przedstawiano A.z łukiem i kołczanem pełnym strzał; przeznaczone jej zwierzę to łania. A. była inspiracją dla wielu artystów, między innymi dla Kallimacha (Hymn do Artemidy, 1. poł. IIIw. przed naszą erą), Katullusa (utwór 34, poł. Iw. przed naszą erą), R.Brandstaettera (zgon na Wybrzeżu Artemidy), J.Wołoszynowskiego (Przygoda Akteona). Malarskie wizerunki A. stworzyli: Tycjan, Correggio, L.Cranach mł., Tintoretto, J.Bruegel st., P.P. Rubens, Rembrandt, A. Renoir
Definicja Auden Wystan Hugh:
Co to jest pisarz idramatopisarz. Syn fizyka GeorgeaAugustusa, studiował wOksfordzie, po czym podjął pracę jako nauczyciel wszkole męskiej wMelvern. Wtym samym czasie przyłączył się do ekipy poetyckiej, wktórej artemida.
Definicja Artaud Antonin:
Co to jest prozaik, eseista, dramaturg, teatrolog, reżyser iaktor. Inicjalnie, ponieważ wwieku 14 lat, objawił się jego talent literacki i... dolegliwość psychiczna, która wymusiła na artyście liczne pobyty artemida.
Definicja Absalomie, Absalomie:
Co to jest Faulknera, której akcja, podobnie jak większości utworów pisarza, toczy się wkrainie Yoknapatawpha. Jest rok 1911, jednak uwaga bohaterów skupia się na wydarzeniach z1896 r., kiedy to wtragicznych artemida.
Definicja Achmatowa Anna Andriejewna:
Co to jest Wlatach 1910-18 była żoną poety N.S.Gumilowa, zktórym podróżowała po Europie. WParyżu była modelką Modiglianiego. Zadebiutowała jako członkini ugrupowania akmeistów tomikiem Wieczór (1912). Ogromną artemida.
Definicja Agamemnon:
Co to jest bohaterów Iliady Homera, władca Myken (albo Argos), naczelny dowódca wojsk gr. pod Troją; syn Aerope iAtreusa (albo Plejstenesa), brat króla Sparty Menelaosa. Wmałżeństwie z Klitajmestrą spłodził artemida.

Co to jest Artemida znaczenie w Słownik bohaterów A .

  • Dodano:
  • Autor: