Co to znaczy ANTYGONA słownik. Biografia Edypa zmatką Jokastą, jej rodzeństwo to Ismena i Eteokles.

Antygona co to jest

Czy przydatne?

Definicja Antygona

Co to jest ANTYGONA: wmit. gr.: 1. Królewna tebańska, owoc kazirodczego związku Edypa zmatką Jokastą, jej rodzeństwo to Ismena i Eteokles iPolynejkes. Po wielu klęskach, jakie spadły na Teby, wieszcz Terezjasz wyjawił, że władca Edyp jest ojcobójcą, ajego żona to jego rodzona matka. Zrozpaczona Jokasta popełniła samobójstwo, aEdyp wyłupał sobie oczy iwyruszył wświat. A. towarzyszyła tacie wżebraczej wędrówce, apo jego zgonu wKolonos wAttyce powróciła do Teb. Jej bracia zginęli wbratobójczej walce pod murami Teb. Władca Kreon, wuj A., zabronił grzebania Polynejkesa jako zdrajcy ojczyzny. A. uznała pochowanie zwłok brata za swój wymóg religijny. Sprzeciwiła się rozkazowi iwłasnymi rękami wykopała bratu grób, za co Kreon skazał ją na zgon. Żywcem zamurowano ją wrodzinnym grobowcu, gdzie A. powiesiła się. Jej narzeczony Hajmon popełnił samobójstwo przy zwłokach ukochanej. 2. Gł. bohaterka tragedii Sofoklesa Antygona. Wątek utworu osnuty został na tebańskim micie rodzinnym (zobacz ponad). A. znalazła się wsytuacji tragicznej, rozdarta pomiędzy swoimi działaniami aplanami sił wyższych (Fatum, Przeznaczeniem, normami moralnymi, interesem społ.), nie może właściwie dokonać wyboru, ponieważ każde jej posunięcie doprowadzi do katastrofy. Starożytni wierzyli, iż nad losem człowieka czuwają Mojry, które wyznaczają mu los. Do tragicznych dziejów A. nawiązywali między innymi J.Anouilh (Antygona), J.Głowacki (Antygona wNowym Jorku), J.Cocteau, B.Brecht
Definicja Afrodyta:
Co to jest miłości ipiękna. Na temat jej narodzin istnieją dwa odmienne przekazy: wg jednej zwersji mitu Zeus spłodził ją zDione, córką Okeanosa inimfy morskiej Tetydy; wg innej - narodziła się zpiany morskiej antygona.
Definicja Arendt Hannah:
Co to jest filozofka, eseistka. Pochodziła zzasymilowanej rodziny żyd. zKrólewca. Ogromny wpływ na ukształtowanie się jej poglądów wywarły studia, które wlatach 1924-29 odbyła wMarburgu, Freiburgu iwHeidelbergu antygona.
Definicja Arkadia:
Co to jest górska, zalesiona kraina na Peloponezie, którą zamieszkiwali pasterze. Wrzeczywistości zacofana iprymitywna, w Bukolikach (42-39 przed naszą erą) Wergiliusza stała się baśniową krainą prostoty antygona.
Definicja Anna Karenina:
Co to jest psychol. L.N.Tołstoja opowiadająca olosach kobiety rozdartej pomiędzy potrzebą miłości aświadomością obowiązków, którym powinna pozostać wierna. Tytułowa bohaterka powieści jest żoną pysznego antygona.
Definicja Achmatowa Anna Andriejewna:
Co to jest Wlatach 1910-18 była żoną poety N.S.Gumilowa, zktórym podróżowała po Europie. WParyżu była modelką Modiglianiego. Zadebiutowała jako członkini ugrupowania akmeistów tomikiem Wieczór (1912). Ogromną antygona.

Co to jest Antygona znaczenie w Słownik bohaterów A .

  • Dodano:
  • Autor: