Co to znaczy AFRODYTA słownik. Biografia istnieją dwa odmienne przekazy: wg jednej zwersji mitu.

Afrodyta co to jest

Czy przydatne?

Definicja Afrodyta

Co to jest AFRODYTA: wmit. gr. bogini miłości ipiękna. Na temat jej narodzin istnieją dwa odmienne przekazy: wg jednej zwersji mitu Zeus spłodził ją zDione, córką Okeanosa inimfy morskiej Tetydy; wg innej - narodziła się zpiany morskiej powstałej znasienia Uranosa, którego genitalia, odcięte sierpem poprzez Kronosa, wpadły do morza izapłodniły fale. Tuż po wyłonieniu się A. zmorza Zefiry przeniosły ją wpowietrzu na początku na Kyterę, apóźniej na wybrzeża Cypru, gdzie powitały ją Hory (Pory Roku). Wózkiem zaprzężonym wgołębie iwróble bogini pojechała na Olimp. Wg późniejszych interpretacji filozoficznych, obcych najstarszym mitom otej bogini, rozróżniano A. Uranię (Niebiańską), boginię miłości czystej iszlachetnej, i A. Pandemos (tak zwany A. Pospolitą), boginię miłości pospolitej ifizycznej. A. była żoną Hefajstosa ikochanką Aresa, który to związek zaowocował narodzinami Erosa iAnterosa, Dejmosa iFobosa (Trwogi iStrachu), Harmonii (późniejszej żony Kadmosa), czasami dodaje się do tej listy również iPriapa, opiekuna ogrodów, boga Lampsakos. A.romansowała także z Adonisem i z Anchizesem, zktórym miała syna, Eneasza. A. potrafiła być także mściwa. Jej gniew odczuła na sobie Eos (Aurora), którą bogini za związek zAresem ukarała nieodwzajemnionym uczuciem do Oriona, z kolei na nie okazujące jej czci kobiety zLemnos zesłała A. woń nie do zniesienia, tak iż mężowie porzucili je dla branek trackich. A. wwyniku sądu Parysa, który miał rozstrzygnąć spór iprzyznać jabłko najpiękniejszej zbogiń - Herze, Atenie albo A. - oddając Parysowi rękę Heleny, stała się powodem wojny trojańskiej. A.czczono raczej na wyspach Cypr iKytera (miasto Pajos). Jej kult przywędrował do Grecji ze wschodu, na co wskazują analogie zfenicką Astarte i frygijską Kybele (ogromną Boginią). Jako matka Eneasza A.-Wenera (którą utożsamiano ze staroitalską boginią Venus) stała się specjalną patronką Rzymu, uważano ją za matkę rodu Juliuszów, potomków Juliusza, syna Eneasza iwnuka bogini. Wywodzący się ztego rodu Cezar zbudował wRzymie świątynię ku czci bogini - Venus Genetrix (Wenus Rodzicielka, Wenus Matka). WRzymie uważano A.-Wenus także za opiekunkę ogrodów iroślinności. A.stanowiła wdzięczny przedmiot autorski dla twórców: wmalarstwie dla S.Botticellego (Narodziny Wenus), D. Velzqueza (Wenus zlustrem), Tycjana, Cranacha st., P.P.Rubensa, N.Poussina; wrzeźbie dla Praksytelesa, Lizypa, J.B. Pigallea, B.Thorvaldsena; wlit. między innymi dla Apulejusza (Metamorfozy, lub Złoty osioł), Szekspira (Wenus iAdonis)
Definicja Arka Przymierza:
Co to jest owymiarach 125 na 75 cm wyłożona złotem, wktórej Izraelici przechowywali Tablice Dekalogu. Przez A.P. Bóg objawiał własną obecność pośród ludu; stanowiła rodzaj ruchomego sanktuarium itowarzyszyła afrodyta.
Definicja Argonauci:
Co to jest Argo, towarzysze Jazona wjego wędrówce po złote runo. Statek Argo ( błyskawiczny ) zbudowano wporcie Pagasaj przy użyciu Ateny, która dostarczyła na dziób drewna ze świętego dębu Dodony. Różne są afrodyta.
Definicja Andersen Hans Christian:
Co to jest iprozaik. Potomek ubogiej rodziny, od dziecka marzył okarierze aktorskiej, jednak nie dość atrakcyjne warunki fizyczne uniemożliwiły mu realizację planów. Twórczość lit. rozpoczął jako nastolatek afrodyta.
Definicja Atena:
Co to jest wojny, rzemiosła, literatury, edukacji, sztuki. Była córką Zeusa iMetis. Gdy Metis była wciąży, Zeus połknął ją, bo Uranos iGaja wyjawili mu, iż jeżeli Metis urodzi dziewczynkę, to po niej wyda na afrodyta.
Definicja Aleixandre Y Merlo Vicente:
Co to jest laureat Nagrody Nobla (1977) przyznanej za wybijającą się twórczość poetycką, która odzwierciedla sytuację człowieka wkosmosie iwe współczesnym społeczeństwie istanowi świadectwo odrodzenia afrodyta.

Co to jest Afrodyta znaczenie w Słownik bohaterów A .

  • Dodano:
  • Autor: