Co to znaczy SOYINKA WOLE słownik. Biografia laureat Nagrody Nobla (1986). Przyszedł na świat w.

Soyinka Wole co to jest

Czy przydatne?

Definicja Soyinka Wole

Co to jest SOYINKA WOLE: nigeryjski prozaik i pisarz piszący po z angielskiego:, laureat Nagrody Nobla (1986). Przyszedł na świat w murzyńskiej rodzinie w zach. Nigerii, gdy państwo ten należał jeszcze do imperium brytyjskiego. W 1954 r. wyjechał na studia do Stanów Zjednoczonych, a stamtąd do Anglii, aby po 6 latach wrócić do Nigerii i zaangażować się w działalność pedagogiczną, teatralną i polit. - był podwójnie aresztowany: w 1965 r. pod zarzutem podważania uczciwości wyborów i w 1967, w okresie wojny domowej - oskarżony o współpracę z powstańcami. Pokłosiem więziennych przeżyć pisarza stały się zbiory literaturze Wiersze z więzienia (1969) i Wrota lochu (1972) i opublikowane w Ameryce wspomnienia Człowiek umarł (1972). Do najwyższych osiągnięć prozy S. należą dwie powieści, ukazujące mechanizm wyzwalania się Afryki spod wpływów kolonialnych: Tłumacze (1965) i Czas anomii (1973). W trakcie gdy pierwsza przynosi studium demoralizacji i skorumpowania młodych elit nigeryjskich, które nie radzą sobie z uładzeniem życia w świeżo wyzwolonym państwie, druga podnosi problem owej "niemożności" nigeryjskiej do rangi alegorii historiozoficznej. Propagator idei równoprawnego partnerstwa kultur afrykańskiej i europ., własne poglądy S. zawarł między innymi w zbiorze esejów Mit, poezja i świat afrykański (1976). Pierwszy poeta z Czarnego Kontynentu uhonorowany Nagrodą Nobla, S. poświęcił swój noblowski wykład przebywającemu w owym czasie w więzieniu przywódcy Afrykańskiego Kongresu Narodowego Nelsonowi Mandeli. Jemu także zadedykował tomik literaturze Ziemia Mandeli (1989)
Definicja Shaw George Bernard:
Co to jest dramaturg ieseista pochodzenia irl., laureat Nagrody Nobla (1925). Genialny samouk ierudyta, nigdy nie ukończył wyższych studiów. W1876 r. opuścił Dublin iwraz zmatką przeniósł się do Londynu, gdzie soyinka wole.
Definicja Sybilla:
Co to jest tradycji imię kapłanki wypowiadającej w ekstazie wyrocznie Apollona. W pierwotnych przekazach mówiono o jednej S., córce Dardanosa z Troi i Neso; jej imieniem zaczęto nazywać potem inne wieszczki soyinka wole.
Definicja Schiller Friedrich Von:
Co to jest dramaturg, teoretyk teatru, w okolicy J.W.Goethego najznakomitszy reprezentant tak zwany klasyki weimarskiej. Urodził się wrodzinie felczera wojskowego. Książę wirtemberski Karol Eugeniusz zmusił S soyinka wole.
Definicja Safona, Safo:
Co to jest zMityleny na wyspie Lesbos; jedna znajwiększych indywidualności poetyckich starożytnej Grecji; przedstawicielka liryki eolskiej. Twórczość S. jest ściśle powiązane zjej działalnością pedagogiczną soyinka wole.
Definicja Shakespeare William:
Co to jest dramaturg, pisarz, aktor. Mało wiadomo opoczątkach życia itwórczości S. Dokonana rekonstrukcja biografii jest niekompletna, regularnie hipotetyczna. Urodził się wmiasteczku Stratford-on-Avon. Jego soyinka wole.

Co to jest Soyinka Wole znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: