Co to znaczy LOLITA słownik. Biografia dziewczynki. Humbert Humbert, kluczowy bohater powieści.

Lolita co to jest

Czy przydatne?

Definicja Lolita

Co to jest LOLITA: powieść W.Nabokowa omiłości 40-letniego mężczyzny do dziewczynki. Humbert Humbert, kluczowy bohater powieści inarrator zarazem, zamieszkuje wmałym miasteczku wstanie Massachusetts. Wynajmuje pokój wdomu Charlotty, zakochuje się wjej dwunastoletniej córce, Dolores Haze. Chcąc być blisko Lolity (tak ją nazywa), żeni się zCharlottą, która ginie wwypadku samochodowym wchwili, gdy odkryła zażyłość córki i męża. Humbert po zgonu Charlotty żyje zdziewczynką wzwiązku erotycznym, wobec obcych udaje jej ojca. Para kochanków razem wędruje po Ameryce. Lolita, która świetnie potrafi grać uczuciami Humberta, porzuca go wkońcu. Spotykają się po latach, gdy dziewczyna jest już mężatką ispodziewa się dziecka. Zdesperowany Humbert zabija jej kochanka. Lolita kona przy porodzie. Wwięzieniu, oczekując na mechanizm, Humbert spisuje swe wspomnienia. Umiera przed rozpoczęciem procesu. Powieść przyniosła pisarzowi światowy rozgłos, stała się skandalem obyczajowym ilit. (wZSRR oskarżono Nabokowa opornografię), jej perwersyjny erotyzm bulwersował wielu, regularnie nie dostrzegano tego, że była ona wsporej mierze grą lit., wypełnioną aluzjami do innych utworów (między innymi Poe, Szekspir, Mrime), pogłębioną ownikliwą analizę psychiki bohaterów. Podwójnie ekranizowana: S.Kubrick (1961), A.Lyne (1997)
Definicja Larkin Philip:
Co to jest pisarz ipowieściopisarz. Absolwent Oksfordu, pracował jako bibliotekarz wWellington, Leicester, Belfaście i najdłużej, ponieważ 30 lat, wHull. Jego w miarę niewielki majątek lit. obejmuje dwie lolita.
Definicja Lesbos:
Co to jest we wschodniej części Morza Egejskiego, ojczyzna liryki eolskiej, pisarzy: Alkajosa, Safony, Terpandara, Ariona, mędrca Pittakosa, filozofa Teofrasta. Usytuowana na szlaku handlowym, wVII-VI w. przed lolita.
Definicja Lope De Vega Felix:
Co to jest dramatopisarz, artysta teatru narodowego izwiązanego znim nowego gat. zw. komedią hiszpańską. Życie L. obfitowało wprzygody wojenne imiłosne: podwójnie żonaty, angażujący się wliczne romanse, miał lolita.
Definicja Lewis Sinclair Harry:
Co to jest powieściopisarz, nowelista idramaturg, laureat Nagrody Nobla (1930). Syn wiejskiego lekarza, ukończył studia na uniwersytecie wYale, po czym, pracując jako publicysta, bezskutecznie usiłował lolita.
Definicja Lajos:
Co to jest Teb, syn Labdakosa, mąż Jokasty, tata Edypa. Zapałał namiętnością do młodego Chrysipposa, porwał go i wynalazł miłość homoseksualną. Za gest ten L. przeklął Pelops, tata Chrysipposa (tak zwany klątwa lolita.

Co to jest Lolita znaczenie w Słownik bohaterów L .

  • Dodano:
  • Autor: