Kim jest Plath Sylvia twórczość. Kto to jest amerykańska. Pochodziła z rodz. emigrantów. Inicjalnie.

Kim był Plath Sylvia co zrobił co to jest

Czy przydatne?

Biografia Plath Sylvia

Kim był Plath Sylvia: 1932-1963 pseud.: Victoria Lucas Pisarka, powieściopisarka amerykańska. Pochodziła z rodz. emigrantów. Inicjalnie wykazywała uzdolnienia literackie, po zgonu ojca, gdy miała 8 lat,napisała wiersz Daddy. Studiowała w Smith College, potem wykładała tam literaturę i język angielski. Szczególnie błyskotliwa, zdolna, otrzymywała stypendia naukowe, wiele podróżowała. Wyszła za mąż za angielskiego poetę Teda Hughesa. Małżeństwo początkowo udane, potem stało się powodem cierpień na skutek zdrady męża. Słaba psychicznie, nękana depresjami, podejmowała próby samobójcze, z których ostatnia skończyła się śmiercią. Od 17. roku życia pisała wiersze i opowiadania, które publikowała w czasopismach. W literaturze poruszała tematykę miłości, wyalienowania, lęków, zgonu. Popularność zapewnił jej tomik wierszy Ariel (wydany dwa lata po zgonu– 1965), gdzie widoczne jest równoczesne zafascynowanie śmiercią i lęk przed nią. Uznanie przyniosła jej autobiograficzna powieść Szklany klosz (1963) – studium depresji młodej dziewczyny, która aczkolwiek odnosi sukces, ciągle zmaga się z swoją psychiką, problemami tożsamości. Pośmiertnie przyznano jej Nagrodę Pulitzera
Definicja Potocki Wacław:
Co to jest Przedstawiciel nurtu ziemiańskiego w polskiej literaturze barokowej. Pochodził z rodz., gdzie podtrzymywano tradycje patriotyczne. Był zaangażowany w działalność publiczną. Uczestniczył w sejmikach plath sylvia.
Definicja Parandowski Jan:
Co to jest Powieściopisarz, eseista, tłumacz, historyk, wykładowca uniwersytecki. Znakomity znawca kultury starożytnej. Miał rozległe zainteresowania humanistyczne. Na uniwersytecie we Lwowie studiował plath sylvia.
Definicja Przerwa-Tetmajer Kazimierz:
Co to jest powieściopisarz, dramaturg. Znakomity artysta Młodej Polski. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim i już wtedy pisał wiersze. Zajmował się również robotą dziennikarską. Wychowany na plath sylvia.
Definicja Poświatowska Halina:
Co to jest autorka liryki refleksyjnej i miłosnej. Od dzieciństwa chorowała, spędzając w szpitalu długie okresy. W sanatorium poznała swego przyszłego męża, także chorego na serce, który zmarł po dwóch latach plath sylvia.
Definicja Przybyszewski Stanisław:
Co to jest teoretyk sztuki. Barwna postać okresu Młodej Polski. Młodość spędził w Niemczech, poznając literaturę i filozofię. Pod wpływem filozofii Nietzschego napisał artykuły, które wzbudziły zainteresowanie plath sylvia.

Autor i pisarz Plath Sylvia co zrobił w Biografia pisarzy P .

  • Dodano:
  • Autor: