Kim jest Plath Sylvia twórczość. Kto to jest amerykańska. Pochodziła z rodz. emigrantów. Inicjalnie.

Kim był Plath Sylvia co zrobił co to jest

Czy przydatne?

Biografia Plath Sylvia

Kim był Plath Sylvia: 1932-1963 pseud.: Victoria Lucas Pisarka, powieściopisarka amerykańska. Pochodziła z rodz. emigrantów. Inicjalnie wykazywała uzdolnienia literackie, po zgonu ojca, gdy miała 8 lat,napisała wiersz Daddy. Studiowała w Smith College, potem wykładała tam literaturę i język angielski. Szczególnie błyskotliwa, zdolna, otrzymywała stypendia naukowe, wiele podróżowała. Wyszła za mąż za angielskiego poetę Teda Hughesa. Małżeństwo początkowo udane, potem stało się powodem cierpień na skutek zdrady męża. Słaba psychicznie, nękana depresjami, podejmowała próby samobójcze, z których ostatnia skończyła się śmiercią. Od 17. roku życia pisała wiersze i opowiadania, które publikowała w czasopismach. W literaturze poruszała tematykę miłości, wyalienowania, lęków, zgonu. Popularność zapewnił jej tomik wierszy Ariel (wydany dwa lata po zgonu– 1965), gdzie widoczne jest równoczesne zafascynowanie śmiercią i lęk przed nią. Uznanie przyniosła jej autobiograficzna powieść Szklany klosz (1963) – studium depresji młodej dziewczyny, która aczkolwiek odnosi sukces, ciągle zmaga się z swoją psychiką, problemami tożsamości. Pośmiertnie przyznano jej Nagrodę Pulitzera
Definicja Petrarca Francesco:
Co to jest pisarz, historyk, dyplomata, humanista, wielbiciel antyku. Szczególnie istotnym momentem w jego życiu okazało się spotkanie Laury, ukochanej kobiety. Miłość do niej trwała poprzez całe życie i to plath sylvia.
Definicja Peiper Tadeusz:
Co to jest teoretyk literatury, dramatopisarz, prozaik.kluczowy przedstawiciel i artysta programu Awangardy Krakowskiej. Studiował w Polsce i za granicą.Internowany w trakcie I wojny światowej, przebywał w plath sylvia.
Definicja Przyboś Julian:
Co to jest eseista, tłumacz. Jeden z głównych przedstawicieli Awangardy Krakowskiej. Redaktor czasopisma „Zwrotnica”, na łamach którego publikowali poeci Awangardy. Studiował polonistykę na Uniwersytecie plath sylvia.
Definicja Proust Marcel:
Co to jest francuski, eseista, tłumacz. Od dzieciństwa chorował na astmę, co miało wpływ na jego życie i twórczość. Studiował prawo i edukacji polityczne,a później zajął się wyłącznie twórczością pisarską plath sylvia.
Definicja Pasek Jan Chryzostom:
Co to jest Przedstawiciel zubożałej szlachty, którego jedyny utwór Pamiętniki (1836) jest źródłem wiedzy o życiu szlachty i kulturze sarmackiej. Kształcił się w kolegium jezuickim, lecz błyskawicznie zaniechał plath sylvia.

Autor i pisarz Plath Sylvia co zrobił w Biografia pisarzy P .

  • Dodano:
  • Autor: