Co to znaczy WILLIAMS TENNESSEE słownik. Biografia z Indianami w stanie Tennessee, studiował na.

Williams Tennessee co to jest

Czy przydatne?

Definicja Williams Tennessee

Co to jest WILLIAMS TENNESSEE: dramaturg amer. Potomek rodziny z Południa, pionierów walk z Indianami w stanie Tennessee, studiował na uniwersytetach w Missouri i Iowie. Zanim odniósł sukces lit., pracował między innymi jako urzędnik w fabryce obuwia, goniec hotelowy w Nowym Orleanie, kelner i recytator wierszy w nocnym klubie artystycznej dzielnicy Nowego Jorku, Greenwich Village. Zasłynął jako autor trzech głośnych sztuk, święcących triumfy na scenach całego świata: Szklanej menażerii (1945), Tramwaju zwanego pożądaniem (1947) i Kotki na gorącym blaszanym dachu (1955). Pierwsza, zawierająca sporo przedmiotów autobiograficznych, stanowi studium psychologiczne trzech postaci: opuszczonej poprzez męża Amandy Wingfield, jej kalekiej córki Laury, która ucieka przed rzeczywistością w świat "szklanej menażerii" - kolekcji figurek ze szkła, i syna Toma, pracującego w fabryce obuwia i marzącego o karierze poety. Wnikliwą analizę psychologiczną przynosi również drugi dramat: bohaterka, niegdyś piękna Blanche Dubois, przechodzi załamanie psychiczne, u którego podłoża tkwią przeżycia seksualne. Za rolę Blanche w ekranowej wersji utworu V. Leigh dostała Oscara. Ostatnia z wymienionych sztuk ukazuje dramatyczne spięcia rodzinne, do których dochodzi w trakcie urodzinowych uroczystości na cześć seniora rodu - plantatora bawełny. Pośród odtwórczyń głównej roli znalazły się między innymi E. Taylor i na pol. scenie K. Janda. Na majątek dramatopisarski W. złożyły się ponadto: Tatuowana róża (1951), Słodki ptak młodości (1959), Noc iguany (1962), I nagle ostatniego lata (1957), Sztuka z dwiema postaciami (1967), Siedem upadków Myrtle (1968) i in. W swoich dramatach, będących w istocie psychologicznymi tragediami, W. regularnie wraca do tematu walki płci. Fascynują go neurotyczne postacie kobiet żyjących w kręgu mitów i urojeń; motywów ich działania poeta doszukuje się w sferze seksualnej. Ślady freudyzmu odnaleźć można również w rozbudowanej symbolice. Podwójnie wyróżniano W. Nagrodą Pulitzera, za Kotkę na gorącym blaszanym dachu i Tramwaj zwany pożądaniem
Definicja Wang Szy-Fu:
Co to jest epoki Jan (mongolskiej). Z 15 napisanych poprzez W. dramatów do dnia dzisiejszego przetrwały trzy. Specjalne uznanie i sławę przyniósł W. dramat Opowieść zachodniego pawilonu (Si-siang-ki williams tennessee.
Definicja Wysocki Władimir Siemionowicz:
Co to jest pieśniarz, aktor. W 1960 r. ukończył Wydział Aktorski przy Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym (MChAT). Rolę Hamleta w wykonaniu W. (Moskiewski Teatr na Tagance) uznano za jedną z williams tennessee.
Definicja Wojna I Pokój:
Co to jest hist. L.N. Tołstoja przedstawiająca panoramę Rosji w przełomowym okresie historii 1805-1812, prezentująca codzienne życie mieszkańców Rosji: zagrody chłopskie, krzywdy i niedole włościan, tyranię williams tennessee.
Definicja Woolf Virginia:
Co to jest powieściopisarka i eseistka; z przekonań - feministka. Dorastała w otoczeniu intelektualistów odwiedzających dom jej ojca, L. Stephena, historyka lit. Słabe zdrowie uniemożliwiło W. uczęszczanie do williams tennessee.
Definicja Wu Cheng'en:
Co to jest Pozostawił po sobie - w okolicy Szuei-huczuan przypisywanej Szy Nai-anowi (XIII w.) i Lo Kuan-czungowi (1330-1400), San-kuo-czy-jen-i Lo Kuan-czunga i Kin-Ping-Mei nieznanego autorstwa z końca XVI w williams tennessee.

Co to jest Williams Tennessee znaczenie w Słownik bohaterów W .

  • Dodano:
  • Autor: