Co to znaczy WALCOTT DEREK słownik. Biografia Nobla (1992). Potomek europejsko-afrykańskiej rodziny.

Walcott Derek co to jest

Czy przydatne?

Definicja Walcott Derek

Co to jest WALCOTT DEREK: karaibsko- -brytyjski pisarz i dramaturg, laureat Nagrody Nobla (1992). Potomek europejsko-afrykańskiej rodziny, przyszedł na świat na wyspie St. Lucia na Karaibach. Po ukończeniu miejscowej szkoły studiował na University College of the West Indies w Mona na Jamajce, a w dalszym ciągu pracował jako nauczyciel w szkołach średnich na wielu wyspach Morza Karaibskiego. W l. 1956-79 prowadził na Trynidadzie warsztaty teatralne. Od początku l. 80. jest wykładowcą na amer. uniwersytetach, między innymi: Columbia, Boston University i Harvard. Swój pierwszy zestaw literaturze, 25 wierszy, wydał własnym sumptem w 1948 r. Pisane z myślą o warsztatach teatralnych sztuki, Odyseja i Ostatni karnawał, wartością artystyczną i popularnością znacząco ustępowały jego twórczości poetyckiej. Pierwsze wybory wierszy W., gdzie połączył przedmioty anglo-amer. i europ. z karaibskimi (odwołania do W. Whitmana, P. Nerudy, porównanie zagłady Indian w trakcie konkwisty do holocaustu Żydów w Europie), ukazały się w Anglii i Stanach Zjednoczonych najpierw l.60. Rok 1990 przyniósł najobszerniejsze i główne w dorobku W. dzieło - monumentalny, w całości napisany tercyną poemat Omeros. Epos wzorowany na antycznej Odysei opowiada o wędrówce dwóch karaibskich rybaków do Afryki - mitycznej krainy ich przodków. Okrzyknięty "Homerem Karaibów", W. stworzył w dziele swoją mitologię karaibską, łącząc starożytną tradycję z wielokulturowym folklorem Indii Zach. Za własną twórczość pisarz został zaznaczony Złotym Medalem Królowej za Poezję (nagroda przyznawana twórcom państw należących do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów) i Nagrodą Nobla. Tę ostatnią odczytał (zdaniem krytyki, regulaminowo) jako wyróżnienie nie tyle dla siebie, ile dla regionu geograficznego (obchodzono wówczas 500-lecie odkrycia Ameryki)
Definicja Wedy:
Co to jest bramińskie, stanowiące wspólnie z upaniszadami i brahmanami podstawę ind. literatury rel. W skład ustanowionego w IV w. przed naszą erą kanonu pism wedyjskich wchodzą 4 zbiory najstarszych tekstów walcott derek.
Definicja Władca Much:
Co to jest powieść W. Goldinga. W rezultacie katastrofy morskiej grupka chłopców w wieku od 6 do 12 lat zostaje wyrzucona na bezludną wyspę. Dzieci zaprowadzają porządek właściwy cywilizacyjnym wzorom walcott derek.
Definicja Wysocki Władimir Siemionowicz:
Co to jest pieśniarz, aktor. W 1960 r. ukończył Wydział Aktorski przy Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym (MChAT). Rolę Hamleta w wykonaniu W. (Moskiewski Teatr na Tagance) uznano za jedną z walcott derek.
Definicja Wazow Iwan:
Co to jest prozaik. Czynnie zaangażowany w życie polit.-społ. ojczyzny, brał udział w stworzeniu kwietniowym 1876 r. Jego poezje, powieści, nowele, dramaty zabarwione były mocnymi akcentami dydaktycznymi walcott derek.
Definicja Wergiliusz, Publius Vergilius Maro:
Co to jest epik rzym.; pochodził z Andes k. Mantui; po utracie majątku przy podziale ziemi, przeprowadzanym poprzez Oktawiana na rzecz weteranów wojny domowej, udał się do Rzymu, gdzie nawiązał bliskie relacje walcott derek.

Co to jest Walcott Derek znaczenie w Słownik bohaterów W .

  • Dodano:
  • Autor: