Co to znaczy VARGAS LLOSA MARIO słownik. Biografia literatury i języka, w dalszym ciągu.

Vargas Llosa Mario co to jest

Czy przydatne?

Definicja Vargas Llosa Mario

Co to jest VARGAS LLOSA MARIO: poeta peruwiański. W Limie ukończył studia z zakresu literatury i języka, w dalszym ciągu doktoryzował się w Madrycie. Sporo podróżował (Paryż, Londyn, Barcelona). W latach 1976-79 był przewodniczącym międzynar. PEN Clubu. W 1990 r., zaangażowany w działalność polit., kandydował na urząd prezydenta z ramienia jednej z partii prawicowych. W 1993 r. dostał hiszp. obywatelstwo. Znaczny ilościowo majątek pisarski V.L. cechuje nowatorstwo formalne, złożona struktura, zacięcie psychol.-obyczajowe, podejmowanie tematyki polit., ukazywanie rzeczywistości współcz. Peru, gdzie częstymi zjawiskami są przemoc, terror, nędza. Autor powieści: Miasto i psy (1963) - będącej głęboką, wnikliwą analizą zjawisk przemocy, gwałtu, kultu macho, Zielony dom (1966) - wyrosłej z inspiracji prozą W. Faulknera, Rozmowa w "Katedrze" (1969), Pantaleon i wizytantki (1973), Ciotka Julia i skryba (1977) - wykorzystującej wątki autobiogr., Wojna końca świata (1981), Kto zabił Palomina Molero (1983) - sięgającej do tradycji powieści kryminalnej, Historia Alejandra Mayty (1985), Pochwała macochy (1988), Gawędziarz (1989), Lituma w Andach (1993), Zeszyty don Rigoberta (1997). Ponadto artysta sztuki teatr. Seńorita de Tacua (1981), Chunga (1986), wspomnienia El pez en el agu (1993), esejów krytycznolit., między innymi o powieściopisarstwie G. Flauberta (Flaubert y Madame Bovary, 1975), G. Garcíi Mrqueza (García Marquez, historia de un Deicidio, 1971)
Definicja Villiers De L'Isle-Adam Auguste:
Co to jest powieściopisarz i dramaturg zaliczany do symbolistów. Potomek ekscentrycznej, zubożałej rodziny szlacheckiej, wiódł wędrowne życie w całości wypełnione poezją. Przyjaźnił się z Ch. Baudelaireem vargas llosa mario.
Definicja Voltaire, Właśc. François-Marie Arouet:
Co to jest filozof, dramaturg, pisarz, historyk i prozaik. Wychowanek kolegium jezuickiego, błyskawicznie zdobył sławę jako tragediopisarz i dowcipny pisarz satyryczny. Umysł niezależny, podwójnie naraził się vargas llosa mario.
Definicja Valery Paul-Ambroise:
Co to jest eseista i prozaik, członek Akademii Francuskiej. Przyjaciel A. Gidea, z którym korespondował w l. 1890- 1942, swoim mistrzem uczynił S. Mallarmgo. Daleki od mistycyzmu i irracjonalizmu, głosił kult vargas llosa mario.
Definicja Vian Boris:
Co to jest dramaturg, pisarz i muzyk jazzowy. Niespokojny duch, obdarzony licznymi talentami: z powodzeniem występował w kabaretach, grał na trąbce, śpiewał, malował, parał się dziennikarstwem, krytyką, pisał vargas llosa mario.
Definicja Verlaine Paul-Marie:
Co to jest przyjaciel A. Rimbauda. Skandaliczny tryb życia V. - alkoholika, homoseksualisty i włóczęgi - w znacznym stopniu przyczynił się do wzrostu zainteresowania jego twórczością. Zwolennik liryki vargas llosa mario.

Co to jest Vargas Llosa Mario znaczenie w Słownik bohaterów V .

  • Dodano:
  • Autor: