Co to znaczy ULISSES słownik. Biografia strumienia świadomości - metodą monologu wewnętrznego.

Ulses co to jest

Czy przydatne?

Definicja Ulisses

Co to jest ULISSES: powieść J. Joycea, gdzie poeta posłużył się techniką "strumienia świadomości" - metodą monologu wewnętrznego, opartą na grze swobodnie przepływających skojarzeń, imitującą bieg ludzkich myśli. Akcja utworu, złożonego z 18 epizodów, rozgrywa się pośrodku 1 dnia, 16 czerwca 1904 (dzień, gdzie J. poznał własną towarzyszkę życia), i opisuje myśli i wędrówkę po ulicach Dublina akwizytora ogłoszeniowego, Leopolda Blooma. Kluczem do zrozumienia powieści jest Odyseja Homera. Poszczególne epizody i postaci dzieła J. odpowiadają następnym pieśniom i bohaterom starożytnego eposu. Tytułowym Ulissesem jest w powieści Leopold Bloom, Penelopą - piękna i niewierna Molly Bloom, nauczyciel historii Stefan Dedalus to Telemach. Podobnie jak u Homera, u J. również Odyseusz (Ulisses) i Telemach poszukują się nawzajem. Powieść zamyka monolog Molly, najsłynniejszy w lit. przykład monologu wewnętrznego. Kronikarska precyzja, z jaką J. sportretował Dublin, pozwoliłaby czytelnikowi odtworzyć trasę wędrówki Blooma, a w przypadku niszczycielskiego kataklizmu - jak mawiał sam autor - umożliwiłaby wierne zrekonstruowanie miasta. Posądzona o "pornografię" i "bluźnierstwo" powieść czekała na publikację długie lata. Wydana została ostatecznie w Paryżu, nakładem prywatnej spółki Amerykanki S. Beach. Dzieło J. stało się punktem wyjścia nowatorskiej prozy współczesnej J. Dos Passosa, W. Faulknera, T. Capote, N. Sarraute i A. Robbe-Grilleta. Pol. pełne wydanie Ulissesa ukazało się dopiero w 1963 r. w przekładzie M. Słomczyńskiego
Definicja Unamuno Y Jugo Miguel De:
Co to jest filozof, który znacznie wpłynął na życie umysłowe swego państwie. Bask z pochodzenia. Uznawany za przywódcę tak zwany pokolenia 1898 - ugrupowania artystów, pisarzy, myślicieli dążących do moralnego ulisses.
Definicja Undset Sigrid:
Co to jest norw., laureatka Nagrody Nobla (1928). Córka znanego norw. archeologa, jako dziewczynka bawiła się eksponatami muzealnymi i rozczytywała w starych sagach norw. W wieku 17 lat, zmuszona trudną ulisses.
Definicja Uranos:
Co to jest uosobienie Nieba. Istnieje kilka przekazów o pochodzeniu U.: w Teogonii Hezjoda syn Gai; u orfików U. i Gaja to dzieci Nyks (Nocy); wg innych poematów syn Eteru, matka to najprawdopodobniej Hemera ulisses.
Definicja Ungaretti Giuseppe:
Co to jest Przyszedł na świat w Aleksandrii, gdzie przebywał do 24 roku życia, obracając się w środowisku lit. skupionym wokół K. Kawafisa. Studia w Paryżu umożliwiły mu włączenie się w nurt ówczesnej awangardy ulisses.
Definicja Updike John Hoyer:
Co to jest pisarz i eseista. Absolwent uniwersytetu Harvarda i Oksfordu, własne pierwsze utwory - eseje, wiersze satyryczne i opowiadania - publikował na łamach pisma The New Yorker . Autor wielu powieści ulisses.

Co to jest Ulisses znaczenie w Słownik bohaterów U .

  • Dodano:
  • Autor: