Co to znaczy TAGORE RABINDRANATH, WŁAŚĆ R. THAKUR słownik. Biografia Nagrody Nobla (1913.

Tagore Rabindranath właść R co to jest

Czy przydatne?

Definicja Tagore Rabindranath, właść R. Thakur

Co to jest TAGORE RABINDRANATH, WŁAŚĆ R. THAKUR: ind. pisarz i prozaik piszący w jęz. bengali, laureat Nagrody Nobla (1913). Przyszedł na świat w Kalkucie jako najmłodsze z czternaściorga dzieci bengalskiego bramina. Odebrał staranne wykształcenie domowe, a w dalszym ciągu uczył się między innymi w Seminarium Wschodnim w Kalkucie, w szkole pedagogicznej i Akademii Bengalskiej. Krótki pobyt w Europie, gdzie wyjechał w celu podjęcia studiów prawniczych, upewnił poetę, iż jego miejsce jest w Indiach. Powrócił do państwie i w 1901 r. założył pod Kalkutą prywatną szkołę, która po I wojnie światowej stała się bezpłatnym uniwersytetem. Na gigantyczny majątek lit. T. złożyło się powyżej 1000 wierszy, 2000 pieśni (do których sam komponował muzykę), 50 dramatów i 8 powieści, z których największą popularność zyskał oparty na motywach autobiogr. Dom i świat (1915-16). Pośród zbiorów literaturze T. znajdują się między innymi: Wieczorne pieśni (1881), Poranne pieśni (1883), Złota łódź (1893), Przemijanie (1899), Pieśni ofiarne (1910). Bengalska lit. klasyczna i język zawdzięczają poecie wzbogacenie rodzimych tradycji techniką i konwencjami artystycznymi zaczerpniętymi z wzorów europ. Twórczość T. spotkała się z uznaniem takich artystów, jak: W.B. Yeats, którego starania doprowadziły do wydania wierszy poety w Anglii, A. Gide, franc. tłumacz jego literaturze, i E. Pound, który stwierdził, iż "Tagore z właściwą sobie wschodnią mądrością przypomina o tym wszystkim, co w zahukanym i konsumpcyjnym świecie Zachodu zostało już dawno zapomniane". Na jęz. pol. utwory ind. artysty tłumaczył J. Kasprowicz
Definicja Tzara Tristan:
Co to jest eseista. Z pochodzenia Rumun o żyd. korzeniach. Początkowo mieszkał w Szwajcarii, gdzie w 1916 r. założył ruch Dada, będący awangardowym rezonansem lit. na wydarzenia I wojny światowej. W tym okresie tagore rabindranath, właść r. thakur co to jest.
Definicja Teatr Kabuki:
Co to jest jap. teatru klasycznego, którego rozrost przypadł na w. XVII i XVIII. W swych początkach k. był rodzajem tańca wykonywanym poprzez kapłanki dla oczyszczenia miejsca na przyjęcie bóstwa. Z czasem do tagore rabindranath, właść r. thakur definicja.
Definicja Tacyt, Publius:
Co to jest mówca i polityk; od 97 r. konsul, za Trajana prokonsul w prowincji Azja. Publikację swoich dzieł zaczął w 98 r., po zgonu Dominicjana. W Dialogu o mówcach T. zastanawiał się nad powodami upadku tagore rabindranath, właść r. thakur co znaczy.
Definicja Topor Roland:
Co to jest poeta, scenarzysta, reżyser filmowy, teatr., aktor, scenograf. Rodzice T., pol. Żydzi, wyemigrowali przed II wojną światową do Paryża. Tata twórcy był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie tagore rabindranath, właść r. thakur słownik.
Definicja Tołstoj Lew Nikołajewicz:
Co to jest dramaturg, działacz społ., myśliciel. Pochodził z rodz. arystokratycznej. W latach 1844-47 studiował orientalistykę, w dalszym ciągu prawo na uniwersytecie w Kazaniu. W latach 1853-56 uczestniczył w tagore rabindranath, właść r. thakur znaczenie.

Co to jest Tagore Rabindranath, właść R. Thakur znaczenie w Słownik bohaterów T .

  • Dodano:
  • Autor: