Co to znaczy SZKARŁATNA LITERA słownik. Biografia purytańskiej Nowej Anglii. Pełen pasji i.

Szkarłatna litera co to jest

Czy przydatne?

Definicja Szkarłatna litera

Co to jest SZKARŁATNA LITERA: powieść N. Hawthornea, której akcja rozgrywa się w purytańskiej Nowej Anglii. Pełen pasji i bezkompromisowy młody pastor, Artur Dimmesdale, ukrywa przed światem swój miłosny związek z piękną hafciarką Hester Prynne. Mąż kobiety, z angielskiego: doktor Chillingworth, zaginął beż śladu. W czasie gdy na świat przychodzi dziecko kochanków, jawny dowód małżeńskiej niewierności Hester. Ta mimo gróźb odmawia ujawnienia nazwiska ojca. Samotnie znosi hańbę, której symbolem jest wypalona na jej ciele czerwona litera - piętno cudzołóstwa. Dimmesdale nie ma dość odwagi, aby się ujawnić. Niespodziewanie powraca mąż Hester, przetrzymywany do chwili obecnej poprzez Indian. Domyśla się, kto jest sprawcą zaszłych wypadków, i od tego momentu ściga pastora. Hester, gotowa wybaczyć Dimmesdaleowi jego postawę, w przypływie rozpaczy proponuje kochankowi wspólną ucieczkę. W reakcji na to Dimmesdale doznaje skruchy i publicznie wyjawia swe grzechy. Umiera w ramionach kochanki, wyczerpany gwałtownymi emocjami. Hawthorne dowodzi, iż grzech, uważany za największe zło, jest kształtującym elementem nauki człowieka: Hester przez grzech, potępienie, wreszcie cierpienie odkryła tolerancję, w odróżnieniu do purytanów, którzy, skostniali w swej cnocie, zatracili ludzkie uczucia
Definicja Szabó Magda:
Co to jest autorka dramatów. Ukończyła filologię węg. i klasyczną. Pracowała jako nauczycielka. Debiutowała tomikami poetyckimi Baranek (1947) i Z powrotem do człowieka (1949). Jej psychol.-obyczajowe powieści szkarłatna litera.
Definicja Seferis Jorgos:
Co to jest uhonorowany Nagrodą Nobla (1963) za znakomite utwory liryczne, oddające pokłon światu starożytnych Hellenów . Miasto Smyrna (aktualnie Izmir) - miejsce urodzenia S. - znajdowało się w regionie szkarłatna litera.
Definicja Soyinka Wole:
Co to jest i pisarz piszący po z angielskiego:, laureat Nagrody Nobla (1986). Przyszedł na świat w murzyńskiej rodzinie w zach. Nigerii, gdy państwo ten należał jeszcze do imperium brytyjskiego. W 1954 r szkarłatna litera.
Definicja Szestow Lew, Właśc. L. Isaakowicz Szwarcman:
Co to jest myśliciel, jeden z wybitniejszych przedstawicieli egzystencjalizmu chrześc. Pochodził z zamożnej rodziny kupieckiej z Kijowa. W Moskwie, Kijowie i Berlinie studiował matematykę i prawo. W 1895 r szkarłatna litera.
Definicja Spitteler Carl, Pseud. C. Felix Tandem:
Co to jest tworzący w języku niem.; laureat Nagrody Nobla (1919) przyznanej za niezrównany epos Wiosna olimpijska . Pochodził z rodz. szwajc. wysokiego urzędnika państwowego. Po 2 latach porzucił prawo na rzecz szkarłatna litera.

Co to jest Szkarłatna litera znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: