Co to znaczy SYZYF słownik. Biografia najprzebieglejszy z ludzi, mąż Merope, jednej z Plejad, tata.

Syzyf co to jest

Czy przydatne?

Definicja Syzyf

Co to jest SYZYF: w mit. gr. syn Ajolosa, założyciel Koryntu (Efyry), najprzebieglejszy z ludzi, mąż Merope, jednej z Plejad, tata Glaukosa i Bellerofonta. Uwiódł Antikleję w przeddzień jej ślubu z Laertesem i spłodził z nią Odyseusza. Gdy Zeus porwał Ajginę (Eginę), córkę bóstwa rzecznego Asoposa, S. wyjawił tacie imię porywacza córki, za co król Olimpu strącił go do Podziemia i nałożył na niego karę wiecznego toczenia olbrzymiego głazu pod górę. W momencie gdy głaz docierał do szczytu, za każdym wspólnie spadał ("syzyfowa robota"). Odyseja podaje inne wyjaśnienie kary S.: gdy rozgniewany Zeus posłał Tanatosa po S., ten uwięził bożka zgonu i poprzez jakiś czas nikt nie umierał. Zeus wymógł na S. uwolnienie Tanatosa, który, gdy tylko odzyskał władzę, pierwszego uśmiercił właśnie S. Gdy S. dotarł do Podziemia, oszukał Hadesa i dostał zezwolenie na krótki pobyt na ziemi, aby zganić żonę za niepogrzebanie jego zwłok. Jednak S. nie miał zamiaru wracać, dożył późnej starości, a gdy zmarł faktycznie, bogowie nałożyli nań karę, która na zawsze miała zatrzymać go w Podziemiu. Postać S. była inspiracją w poezji dla Ajschylosa (niezachowana tragedia), Sofoklesa, Eurypidesa, A. Camusa (esej Mit Syzyfa, 1942), w malarstwie dla Tycjana, L. Giordana
Definicja Saint-John Perse, Właśc. Alexis Saint-Leger:
Co to jest laureat Nagrody Nobla (1960). Potomek starej rodziny kolonialnej zGwadelupy, dyplomata, pełnił stanowisko sekretarza generalnego we franc. MSZ. Nie godząc się zpolityką Ch. de Gaullea, na czas wojny syzyf.
Definicja Samson:
Co to jest sędzia Izraela; pierwsza udokumentowana ofiara fatalnego zauroczenia ; odznaczał się nadludzką siłą, dzięki której dokonywał pogromu pośród Filistynów, narodu wrogiego Izraelitom; zakochał się syzyf.
Definicja Sand George, Właśc. Aurora Dupin De Dudevant:
Co to jest przyjaciółka F. Chopina i A. de Musseta. WParyżu, gdzie przebywała od 1831 r., związała się zbohemą artystyczną ilit. Do kręgu jej znajomych należeli: H. Heine, F. Liszt, G. Flaubert, bracia syzyf.
Definicja Stein Gertrude:
Co to jest powieściopisarka i eseistka. Kształciła się w stanach zjednoczonych ameryki w Radcliffe College, gdzie pod kierunkiem W. Jamesa studiowała psychologię; rozpoczęła także naukę na wydziale medycyny syzyf.
Definicja Skylla, Scylla:
Co to jest morski zamieszkujący jaskinię wCieśninie Mesyńskiej uwybrzeży Italii, położoną naprzeciwko Charybdy, która mieszkała uwybrzeży Sycylii. ?eński tułów S. wdolnej części stanowiło 6 zajadłych psów syzyf.

Co to jest Syzyf znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: