Co to znaczy SYBILLA słownik. Biografia ekstazie wyrocznie Apollona. W pierwotnych przekazach.

Sybilla co to jest

Czy przydatne?

Definicja Sybilla

Co to jest SYBILLA: wg gr. i rzym. tradycji imię kapłanki wypowiadającej w ekstazie wyrocznie Apollona. W pierwotnych przekazach mówiono o jednej S., córce Dardanosa z Troi i Neso; jej imieniem zaczęto nazywać potem inne wieszczki, między innymi S. Libijską, Chaldejską, Delficką, Samijską, Kimeryjską. Najsłynniejsza była S. z Kume w płd. Italii; do Rzymu przybyła podobno za panowania Tarkwiniusza Pysznego i sprzedała władcy zestaw przepowiedni, tak zwany Księgi sybilińskie, które przechowywano w dalszym ciągu na Kapitolu i pilnie strzeżono; na polecenie senatu, w chwilach dla państwie szczególnie trudnych, zasięgano rad z tych ksiąg. S. pojawia się w utworach Wergiliusza (Eneida), P. Lagerkvista; na obrazach Tintoretta, Guercina, Rembrandta, P. Bruegla st., na freskach Pinturicchia i Michała Anioła
Definicja Styks:
Co to jest Największa z podziemnych rzek, opływająca dziewięć razy całe Podziemie. Nazwę S. identyfikowano z jednym ze źródeł w Arkadii, które wypływało z wysokiej skały, a w dalszym ciągu ginęło pod ziemią sybilla.
Definicja Sołżenicyn Aleksandr Isajewicz:
Co to jest któremu za siłę moralną, zaczerpniętą z tradycji ogromnej literatury rosyjskiej przyznano Nagrodę Nobla (1970). Pochodził z rodz. inteligenckiej. Z wykształcenia fizyk. Po wybuchu II wojny światowej sybilla.
Definicja Sokrates:
Co to jest wiadomo o życiu S.; brał udział w wojnie peloponeskiej, z jego małżeństwa z Ksantypą narodziło się trzech synów. Jako 70-letni starzec S. stanął przed sądem, a mechanizm wytoczono mu za obrazę bogów sybilla.
Definicja Singer Isaak Bashevis:
Co to jest tworzący wjęz. jidysz, laureat Nagrody Nobla (1978). Przyszedł na świat wPolsce, na Mazowszu, wrodzinie rabinackiej. Po dzieciństwie spędzonym wRadzyminie wyjechał, za odpowiednikiem starszego brata sybilla.
Definicja Scott Walter:
Co to jest ipowieściopisarz, artysta powieści hist.; od wczesnej młodości zafascynowany historią ifolklorem swojego państwie, jako prawnik zmuszony do częstych podróży służbowych wodległe zakątki Szkocji sybilla.

Co to jest Sybilla znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: