Co to znaczy SWINBURNE ALGERNON CHARLES słownik. Biografia ekskluzywnej szkoły w Eton, student.

Swinburne Algernon Charles co to jest

Czy przydatne?

Definicja Swinburne Algernon Charles

Co to jest SWINBURNE ALGERNON CHARLES: z angielskiego: pisarz, dramaturg i krytyk. Uczeń ekskluzywnej szkoły w Eton, student Oksfordu, zrezygnował z kontynuowania studiów, aby wieść życie światowca, obracając się w lit. kręgach Londynu. Na twórczość S. wpływ miały filozofia prerafaelitów, lit. romantyczna i elżbietańska. Po nieudanych debiutach pewne uznanie przyniósł pisarzowi dramat w stylu klasycznym, Atalanta w Kalydonie (1865), oparty na mit. motywie zabójstwa syna (Meleagra) poprzez matkę (Alteę) w akcie zemsty za zabicie poprzez niego jej dwóch braci. S. wzbogacił treść wątkiem chorobliwej miłości macierzyńskiej, która pchnęła, zazdrosną o uczucia syna do innej kobiety Alteę do zabójstwa Meleagra. Spośród późniejszych utworów dramatycznych na uwagę zasługuje jedynie trylogia hist. z czasów elżbietańskich, poświęcona życiu Marii Stuart: Chastelard (1865), Bothwell (1874) i Mary Stuart (1881). Znacząco ciekawsza okazała się poetycka twórczość S. Do najwyżej cenionych zbiorów poety należą: Poematy i ballady (1886) - odwołujące się do wzorów starożytnych, elżbietańskich, lud. i do pieśni trubadurów; Pieśni przed wschodem słońca (1871) - zestaw liryków polit. pełen sympatii dla Włoch walczących o zjednoczenie i niepodległość; Pieśni o dwóch narodach (1875) - w treści zbliżone do poprzedniego tomu. Poza opiewaniem wolności i wyrażaniem sprzeciwu wobec tyranii i dogmatów S. sporo miejsca poświęcił pięknu zmysłowemu i mocnym namiętnościom, kojarząc motyw miłości z obsesją zgonu, rozkosz z cierpieniem, czułość z okrucieństwem. Pod koniec życia jego literatura nabrała charakteru refleksyjno-melancholijnego. W tym okresie powstały liryki marynistyczne, wiersze dla dzieci, poezje patriotyczne na cześć mocarstwowej wiktoriańskiej Anglii. Odwołując się do średniowiecznych legend arturiańskich, S. napisał także dwie epopeje Tristram z Lyonesse (1882) i Opowieść o Balenie (1885). Dla lit. przysłużył się ponadto jako odkrywca talentów W. Blakea i sióstr Bront
Definicja Shakespeare William:
Co to jest dramaturg, pisarz, aktor. Mało wiadomo opoczątkach życia itwórczości S. Dokonana rekonstrukcja biografii jest niekompletna, regularnie hipotetyczna. Urodził się wmiasteczku Stratford-on-Avon. Jego swinburne algernon charles.
Definicja Safona, Safo:
Co to jest zMityleny na wyspie Lesbos; jedna znajwiększych indywidualności poetyckich starożytnej Grecji; przedstawicielka liryki eolskiej. Twórczość S. jest ściśle powiązane zjej działalnością pedagogiczną swinburne algernon charles.
Definicja Sand George, Właśc. Aurora Dupin De Dudevant:
Co to jest przyjaciółka F. Chopina i A. de Musseta. WParyżu, gdzie przebywała od 1831 r., związała się zbohemą artystyczną ilit. Do kręgu jej znajomych należeli: H. Heine, F. Liszt, G. Flaubert, bracia swinburne algernon charles.
Definicja Saturn:
Co to jest rolnictwa, utożsamiany zgr. Kronosem. Wg przekazów S., po wygnaniu zOlimpu poprzez Zeusa, został po Janusie władcą Italii, aczas, wktórym panował, określano jako złoty wiek. Przekazał ludziom swinburne algernon charles.
Definicja Supervielle Jules:
Co to jest nowelista i dramaturg. Ur. w Urugwaju, dokąd regularnie powracał, studiował literaturę hiszp. na uniwersytecie w Paryżu. W latach I wojny światowej, jako żołnierz formacji pomocniczych, przyczynił swinburne algernon charles.

Co to jest Swinburne Algernon Charles znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: