Co to znaczy SWIFT JONATHAN słownik. Biografia artysta czarnego humoru. Urodzony w Dublinie, krótki.

Swift Jonathan co to jest

Czy przydatne?

Definicja Swift Jonathan

Co to jest SWIFT JONATHAN: z angielskiego: poeta i pamflecista, zdaniem A. Bretona artysta czarnego humoru. Urodzony w Dublinie, krótki czas przebywał w Anglii, gdzie sprawował funkcję sekretarza z angielskiego: męża stanu, sir W. Templea. W tym okresie poznał 8-letnią wówczas Esther Johnson, która odegrała istotną rolę w późniejszym życiu pisarza, a w lit. została poprzez niego upamiętniona jako Stella. Po powrocie do Irlandii S. przyjął święcenia w Kościele anglikańskim, a w kilka lat potem objął stanowisko dziekana katedry Św. Patryka. Brał aktywny udział w życiu społ i polit., pisząc liczne pamflety, między innymi: Listy kupca bławatnego (1724), które zapobiegły wprowadzeniu niewiele wartościowej monety do Irlandii, Skromna propozycja (1729), gdzie z właściwą sobie okrutną ironią S. radzi wprowadzić spożycie niemowląt jako sposób na rozwiązanie problemów ekonomicznych, Opowieść o balii (1704), alegoryczna satyra prozą, atakująca katolicyzm i kalwinizm. Na twórczość S. złożyły się ponadto: miłosny pamiętnik w formie listów Dziennik dla Stelli (1710-13) i wiersze, między innymi Cadenus and Vanessa (1726), Wiersz na swoją zgon (1731). W pamięci potomnych S. przetrwał jako autor Podróży Guliwera, stanowiących tragiczną w wymowie satyrę na społeczeństwo i ludzkość
Definicja Seneka Młodszy, Lucius Annaeus S.:
Co to jest filozof, retor, stoik; syn Seneki Starszego; wychowawca Nerona; oskarżony oudział wspisku Pizona, zmuszony został poprzez Nerona do popełnienia samobójstwa. Autor 12 ksiąg dialogów filoz.-moralnych swift jonathan.
Definicja Stary Człowiek I Morze:
Co to jest Hemingwaya, która stała się fundamentem do przyznania pisarzowi w 1954 r. Nagrody Nobla za całokształt twórczości. Po blisko trzech miesiącach niepowodzeń staremu rybakowi, Santiago, udaje się złowić swift jonathan.
Definicja Sołżenicyn Aleksandr Isajewicz:
Co to jest któremu za siłę moralną, zaczerpniętą z tradycji ogromnej literatury rosyjskiej przyznano Nagrodę Nobla (1970). Pochodził z rodz. inteligenckiej. Z wykształcenia fizyk. Po wybuchu II wojny światowej swift jonathan.
Definicja Samson:
Co to jest sędzia Izraela; pierwsza udokumentowana ofiara fatalnego zauroczenia ; odznaczał się nadludzką siłą, dzięki której dokonywał pogromu pośród Filistynów, narodu wrogiego Izraelitom; zakochał się swift jonathan.
Definicja Szałamow Warłam Tichonowicz:
Co to jest ros.; klasyk literatury obozowej. Syn duchownego. W 1926-29 studiował prawo na Uniwersytecie Moskiewskim. Od 1929 r. poprzez około 18 lat przebywał w obozach i więzieniach na Uralu i Kołymie. W 1956 swift jonathan.

Co to jest Swift Jonathan znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: