Co to znaczy STERNE LAURENCE słownik. Biografia nouveau roman); absolwent Cambridge, jeszcze w.

Sterne Laurence co to jest

Czy przydatne?

Definicja Sterne Laurence

Co to jest STERNE LAURENCE: poeta z angielskiego:, prekursor tak zwany antypowieści (nouveau roman); absolwent Cambridge, jeszcze w okresie studiów przyjął święcenia duchownego anglikańskiego, po czym 20 lat spędził jako wiejski proboszcz w hrabstwie Yorkshire. Ceniący rozkosze życia, w wolnych chwilach oddawał się lekturze, muzyce, malarstwu, polowaniom i... romansom (czym doprowadził do obłędu własną żonę). Po opublikowaniu pierwszych rozdziałów Tristrama Shandy otworzyły się przed poetą londyńskie salony i szansa kariery, jednak niedobry stan zdrowia kazał S. przenieść się do Tuluzy, gdzie kontynuował pisanie. W 1765 r. odbył podróż po Francji i Włoszech, z której powrócił z gotową powieścią Podróż sentymentalna poprzez Francję i Włochy. Dzieło, formułą nawiązujące do tak zwany podróży intelektualnej, stanowi zapis uczuć doświadczanych poprzez bohatera w trakcie wędrówki; odbiega od konwencjonalnego opisu zwiedzanych miejsc i spotykanych ludzi. W 3 tygodnie po ukazaniu się Podróży osłabiony chorobą poeta zmarł. Na jego majątek lit. złożyły się ponadto: Kazania pana Yoricka i dzieło, które unieśmiertelniło imię S. Życie i myśli J.W. Pana Tristrama Shandy (1759-67)
Definicja Soyinka Wole:
Co to jest i pisarz piszący po z angielskiego:, laureat Nagrody Nobla (1986). Przyszedł na świat w murzyńskiej rodzinie w zach. Nigerii, gdy państwo ten należał jeszcze do imperium brytyjskiego. W 1954 r sterne laurence.
Definicja Swedenborg Emanuel:
Co to jest przyrody, teolog, mistyk. Pochodził z szanowanej rodziny duchownego. Wykształcenie zyskał w Uppsali, z czasem został czł. tamtejszej Akademii Nauk. W latach 1716-47 pracował w Kolegium Górniczym sterne laurence.
Definicja Sillanpaa Frans Eemil:
Co to jest fiński, laureat Nagrody Nobla (1939). Potomek ubogiej chłopskiej rodziny, zaczął w1908 r. studia na wydziale biologii uniwersytetu helsińskiego, po czym po kilku latach porzucił naukę, aby poświęcić sterne laurence.
Definicja Shaw George Bernard:
Co to jest dramaturg ieseista pochodzenia irl., laureat Nagrody Nobla (1925). Genialny samouk ierudyta, nigdy nie ukończył wyższych studiów. W1876 r. opuścił Dublin iwraz zmatką przeniósł się do Londynu, gdzie sterne laurence.
Definicja Sarraute Nathalie:
Co to jest powieściopisarka ieseistka. Urodzona wRosji, jako dziecko wyemigrowała zrodzicami do Francji, gdzie ukończyła studia prawnicze izwiązała się zgrupą pisarzy (M. Butor, A. Robbe-Grillet, C. Simon sterne laurence.

Co to jest Sterne Laurence znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: