Co to znaczy STEINBECK JOHN ERNST słownik. Biografia 1962). Z wykształcenia i zamiłowania biolog.

Steinbeck John Ernst co to jest

Czy przydatne?

Definicja Steinbeck John Ernst

Co to jest STEINBECK JOHN ERNST: amer. prozaik pochodzenia niem., laureat Nagrody Nobla (1962). Z wykształcenia i zamiłowania biolog, zanim osiągnął sukces pisarski, zarabiał na życie jako robotnik rolny, aptekarz, zbieracz owoców i dozorca plantacji. Uznanie w świecie lit. zyskał powieścią Tortilla Flat (1935), opowiadającą o życiu paisanos z kalifornijskiego miasteczka Monterey. Tematem następnego utworu, W niepewnej walce (1936), uczynił strajk sezonowych pracowników ogrodnictwa. Światową sławę przyniosło S. dzieło, znane również z wersji scenicznej i filmowej Myszy i ludzie (1937). Utwór ten, ukazujący najemnych robotników daremnie poszukujących swojego miejsca w świecie, wzbudził entuzjazm pośród fr. egzystencjalistów. Za najświetniejszą powieść pisarza uchodzą zaznaczone Nagrodą Pulitzera Grona gniewu (1939). W oczach krytyki utwór stanowił zapowiedź odnowy gat. powieści społ. W latach II wojny światowej S. - korespondent wojenny zrealizował sporo reportaży zgromadzonych potem w tomie Była raz wojna (1946). W 1952 r. ukazało się największe dzieło S., saga o kilku rodach kalifornijskich oparta na biblijnym konflikcie Kaina i Abla, Na wschód od Edenu (1952). W zamyśle autora miała to być powieść o dziejach własnej rodziny, jednak stosunkowo pisania przybywało wątków fikcyjnych. Dzieło doczekało się licznych ekranizacji. Późniejsze utwory, Ziemia naszej goryczy (1961) i Podróże z Charleyem (1962), spotkały się z chłodnym przyjęciem. Nie przysporzył także pisarzowi chwały wyjazd do Wietnamu w charakterze reportera wojennego, skąd przysyłał reportaże popierające politykę amer. wobec azjatyckiego narodu. Z dorobku S. warto jeszcze wymienić: powieści Złota czara (1929), Pastwiska niebieskie (1932), Aleja nadbrzeżna (1944), Zagubiony autobus (1947), Perła (1948) i zbiory opowiadań Do nieznanego Boga (1933) i Długa dolina (1938)
Definicja Skylla, Scylla:
Co to jest morski zamieszkujący jaskinię wCieśninie Mesyńskiej uwybrzeży Italii, położoną naprzeciwko Charybdy, która mieszkała uwybrzeży Sycylii. ?eński tułów S. wdolnej części stanowiło 6 zajadłych psów steinbeck john ernst.
Definicja Seifert Jaroslav:
Co to jest Pierwszy poeta czeski zaznaczony Nagrodą Nobla (1984) za twórczość przenikniętą zmysłowością, otwartością ibogactwem kreatywnej fantazji, która daje obraz ludzkiej niezłomności iwielostronności steinbeck john ernst.
Definicja Supervielle Jules:
Co to jest nowelista i dramaturg. Ur. w Urugwaju, dokąd regularnie powracał, studiował literaturę hiszp. na uniwersytecie w Paryżu. W latach I wojny światowej, jako żołnierz formacji pomocniczych, przyczynił steinbeck john ernst.
Definicja Sachs Nelly:
Co to jest idramatopisarka, której przyznano w1966 r., wraz zizraelskim poetą Szmuelem Josefem Agnonem, Nagrodę Nobla za znakomite utwory liryczne idramatyczne, analizujące los narodu żydowskiego . Urodziła się steinbeck john ernst.
Definicja Sikelianos Angelos:
Co to jest idramaturg. Dążeniem S. było przypomnienie idei starożytnych igrzysk wDelfach, ich wskrzeszenie wświecie współcz., aby ludzkość mogła ponownie zbratać się duchowo. Skutkiem tych starań były igrzyska steinbeck john ernst.

Co to jest Steinbeck John Ernst znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: