Co to znaczy STEIN GERTRUDE słownik. Biografia zjednoczonych ameryki w Radcliffe College, gdzie pod.

Stein Gertrude co to jest

Czy przydatne?

Definicja Stein Gertrude

Co to jest STEIN GERTRUDE: amer. powieściopisarka i eseistka. Kształciła się w stanach zjednoczonych ameryki w Radcliffe College, gdzie pod kierunkiem W. Jamesa studiowała psychologię; rozpoczęła także naukę na wydziale medycyny Uniwersytetu Johna Hopkinsa. W 1903 r. przeniosła się do Paryża, gdzie do 1912 r. mieszkała z bratem Leo, krytykiem i kolekcjonerem sztuki, potem z Alice B. Toklas, która towarzyszyła pisarce aż do zgonu. W domu przy rue de Fleurus S., zafascynowana awangardą malarską, w szczególności kubizmem, przyjmowała P. Picassa i H. Matissea, a również pisarzy, E. Hemingwaya, E. Pounda, T. S. Eliota, F.S. Fitzgeralda i in. Napisała powyżej 40 książek, gdzie eksperymentowała nad poszerzeniem możliwości języka lit.; stosowała zasadę "ciągłej teraźniejszości" (unikanie wybiegania w przyszłość i cofania się w przeszłość), wykorzystywała technikę filmową, polegającą na rytmicznych powtórzeniach w miejsce opisów (słynne zdanie "Róża jest różą jest różą jest różą"), zerwała z interpunkcją, unikała przymiotników i rzeczowników, wprowadzając ogromne ilości czasowników, co służyć miało podkreśleniu ruchu, praktykowała pisanie automatyczne pod wpływem rozproszenia uwagi. Własne teorie lit. i rozważania o istocie twórczości zawarła w kilku zbiorach esejów, między innymi Kompozycje jako tłumaczenie (1926), Jak pisać (1931), Narracja (1935) i w traktatach na temat tożsamości człowieka Geograficzna historia Ameryki (1936) i Czworo w Ameryce (1947). Do głownych utworów beletrystycznych w dorobku S. należą: pierwsza autobiograficzna powieść Q.E.D. (Quod Erat Demonstrandum, 1903), Dwoje. Gertrude Stein i jej brat (1951), "portrety" literackie Picasso (1939) i Trzy żywioły (1909), pisane 10 lat dzieło Jak powstawali Amerykanie (1925), Autobiografia Alicji B. Toklas (1933), Autobiografia każdego z nas (1937), hermetyczne powieści z pogranicza gatunku Lucy Church serdecznie (1930), Ida. Powieść (1941), Powieść podziękowań (1958) i in. W dziejach literatury S. zapisała się nie tylko jako poetka i teoretyk lit., lecz również osobowość, która odegrała niepoślednią rolę w kształtowaniu talentów młodych pisarzy amer. "straconego pokolenia" (ustalenie jej autorstwa). Ostatnie słowa wypowiedziane tuż poprzez śmiercią poetka skierowała do panny Toklas, brzmiały one: "Jaka jest odpowiedź?", wobec braku reakcji swojej towarzyszki dorzuciła: "Jakie jest zapytanie?"
Definicja Spitteler Carl, Pseud. C. Felix Tandem:
Co to jest tworzący w języku niem.; laureat Nagrody Nobla (1919) przyznanej za niezrównany epos Wiosna olimpijska . Pochodził z rodz. szwajc. wysokiego urzędnika państwowego. Po 2 latach porzucił prawo na rzecz stein gertrude.
Definicja Sfinks:
Co to jest potwór o twarzy kobiety, piersiach, łapach i ogonie lwa; uważany za dziecko Echidny i Ortorosa (albo Tyfona), związany z cyklem mitów tebańskich. Hera karząc za zdrożną miłość króla Lajosa do młodego stein gertrude.
Definicja Swinburne Algernon Charles:
Co to jest pisarz, dramaturg i krytyk. Uczeń ekskluzywnej szkoły w Eton, student Oksfordu, zrezygnował z kontynuowania studiów, aby wieść życie światowca, obracając się w lit. kręgach Londynu. Na twórczość S stein gertrude.
Definicja Seifert Jaroslav:
Co to jest Pierwszy poeta czeski zaznaczony Nagrodą Nobla (1984) za twórczość przenikniętą zmysłowością, otwartością ibogactwem kreatywnej fantazji, która daje obraz ludzkiej niezłomności iwielostronności stein gertrude.
Definicja Sterne Laurence:
Co to jest angielskiego:, prekursor tak zwany antypowieści (nouveau roman); absolwent Cambridge, jeszcze w okresie studiów przyjął święcenia duchownego anglikańskiego, po czym 20 lat spędził jako wiejski stein gertrude.

Co to jest Stein Gertrude znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: