Co to znaczy STAUL GERMAINE DE słownik. Biografia epoki. Córka bogatego bankiera i ministra.

Staul Germaine de co to jest

Czy przydatne?

Definicja Staul Germaine de

Co to jest STAUL GERMAINE DE: franc. poetka, krytyk lit., znakomita osobowość swojej epoki. Córka bogatego bankiera i ministra finansów, J. Neckera, dorastała w otoczeniu myślicieli i pisarzy oświecenia, którzy odwiedzali salon jej rodziców. W 1786 r. poślubiła ambasadora szwedzkiego w Paryżu, barona de Stal-Holstein, jednak poprzez sporo lat łączył ją związek z poetą i politykiem, B. Constantem de Rebecque (1767-1830). Zwolenniczka liberalizmu w poezji i polityce, weszła w konflikt z Napoleonem; zmuszona do opuszczenia Francji, przeniosła się do Szwajcarii; odbyła sporo podróży - do Włoch, Niemiec, Europy Wschodniej (odwiedziła także Polskę) i Anglii. Doświadczenia i obserwacje wówczas poczynione posłużyły jej do napisania Korynny, a więc Włoch (1807) i rozprawy O Niemczech (1813). Powrót do państwie umożliwiła pisarce dopiero Restauracja. Sławę i pozycję w świecie lit. zapewniły S. dzieła opublikowane jeszcze przed opuszczeniem ojczyzny: O poezji rozważanej w powiązaniu z instytucjami społecznymi (1800) i powieść Delfina (1802). W jej dorobku znalazło się również miejsce dla rozpraw społ.-polit.: Rozważania nad głównymi wydarzeniami rewolucji francuskiej (1818) i Dziesięć lat wygnania (1821) - zapis walki pisarki z Napoleonem. Kontynent europ. zawdzięcza S. odkrycie Szekspira; krytyka lit. - komentarze do dzieł J.W. Goethego i F. Schillera. Dzięki nowemu spojrzeniu na literaturę, którą rozpatrywała w powiązaniu z całokształtem życia społ., i jako autorka nowego programu lit. (podział europ. piśmiennictwa na lit. Północy i lit. Południa) S. miała swój ogromny udział w zwycięstwie romantyzmu we Francji
Definicja Sagan Françoise, Właśc. F. Quoirez:
Co to jest franc. Zadebiutowała jako 19-latka niewielką powieścią Witaj smutku (1954), która zmiejsca stała się czytelniczym przebojem iprzyniosła pisarce Nagrodę Krytyki i pochwałę samego F. Mauriaca. Pomimo staul germaine de.
Definicja Szabó Magda:
Co to jest autorka dramatów. Ukończyła filologię węg. i klasyczną. Pracowała jako nauczycielka. Debiutowała tomikami poetyckimi Baranek (1947) i Z powrotem do człowieka (1949). Jej psychol.-obyczajowe powieści staul germaine de.
Definicja Seneka Młodszy, Lucius Annaeus S.:
Co to jest filozof, retor, stoik; syn Seneki Starszego; wychowawca Nerona; oskarżony oudział wspisku Pizona, zmuszony został poprzez Nerona do popełnienia samobójstwa. Autor 12 ksiąg dialogów filoz.-moralnych staul germaine de.
Definicja Sfinks:
Co to jest potwór o twarzy kobiety, piersiach, łapach i ogonie lwa; uważany za dziecko Echidny i Ortorosa (albo Tyfona), związany z cyklem mitów tebańskich. Hera karząc za zdrożną miłość króla Lajosa do młodego staul germaine de.
Definicja Sikelianos Angelos:
Co to jest idramaturg. Dążeniem S. było przypomnienie idei starożytnych igrzysk wDelfach, ich wskrzeszenie wświecie współcz., aby ludzkość mogła ponownie zbratać się duchowo. Skutkiem tych starań były igrzyska staul germaine de.

Co to jest Staul Germaine de znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: