Co to znaczy SOWIZDRZAŁ, SOWIŹRZAŁ słownik. Biografia pochodzącego z Brunszwiku, który płatał figle.

Sowizdrzał Sowiźrzał co to jest

Czy przydatne?

Definicja Sowizdrzał, Sowiźrzał

Co to jest SOWIZDRZAŁ, SOWIŹRZAŁ: pol. wersja imienia niem. wieśniaka, pozornego głuptasa pochodzącego z Brunszwiku, który płatał figle mieszczanom przez dosłowne wykonywanie ich poleceń. Zdobył sławę największego w Europie wesołka i błazna, a równocześnie uosobienie ludowej mądrości i humoru, przeciwstawionych wyrafinowanym miejskim obyczajom. W 1515 r. ukazała się drukiem w Strasburgu biografia sławnego figlarza z opisem jego psot, Ein kurtzweilig lesen von Dyl Ulenspiegel (Krotochwilna księga). Utwór przełożono na sporo jęz., w Polsce nosił tytuł Sownociardłko, w drugim przekł. Sowiźrzał krotofilny i śmieszny. Lit. życiu S. dała start powieść belg. pisarza Ch. De Costera Dyl Sowizdrzał, gdzie bohater, prowadzący swe figle przeciwko Hiszpanom, staje się uosobieniem rodzącego się patriotyzmu. S. to kluczowa postać poematu symfonicznego R. Straussa Till Eulenspiegel lustige Streiche (Wesołe psoty)
Definicja Shelley Percy Bysshe:
Co to jest pisarz ieseista; przyjaciel G.G. Byrona. Uczeń ekskluzywnej szkoły wEton, student Oksfordu, został usunięty zuczelni za sprawą duchownych przełożonych, których próbował traktatem Opotrzebie ateizmu sowizdrzał, sowiźrzał.
Definicja Simenon Georges, Pseud. Georges Sim:
Co to jest Zpochodzenia Belg, zasłynął jako autor popularnej serii powieści kryminalnych, połączonych postacią komisarza Maigret. Pierwsza podręcznik cyklu ukazała się w1929 r., następne wcomiesięcznym rytmie sowizdrzał, sowiźrzał.
Definicja Strindberg August:
Co to jest dramatopisarz, prozaik, eseista, dziennikarz i pisarz. Tragiczne przeżycia z dzieciństwa, na które złożyła się zgon matki i pięciorga rodzeństwa i brak więzi uczuciowej z ojcem, zaważyły na psychice sowizdrzał, sowiźrzał.
Definicja Svevo Italo, Właśc. Ettore Schmitz:
Co to jest Potomek zamożnej żyd. rodziny, życie związał z Triestem, do którego wrócił po trwającym kilkanaście lat pobycie w Wiedniu, gdzie pracował jako urzędnik bankowy. Dwie pierwsze powieści S., Jedno sowizdrzał, sowiźrzał.
Definicja Saint-John Perse, Właśc. Alexis Saint-Leger:
Co to jest laureat Nagrody Nobla (1960). Potomek starej rodziny kolonialnej zGwadelupy, dyplomata, pełnił stanowisko sekretarza generalnego we franc. MSZ. Nie godząc się zpolityką Ch. de Gaullea, na czas wojny sowizdrzał, sowiźrzał.

Co to jest Sowizdrzał, Sowiźrzał znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: