Co to znaczy SOŁŻENICYN ALEKSANDR ISAJEWICZ słownik. Biografia tradycji ogromnej literatury.

Sołżenicyn Aleksandr ajewicz co to jest

Czy przydatne?

Definicja Sołżenicyn Aleksandr Isajewicz

Co to jest SOŁŻENICYN ALEKSANDR ISAJEWICZ: prozaik ros., któremu za "siłę moralną, zaczerpniętą z tradycji ogromnej literatury rosyjskiej" przyznano Nagrodę Nobla (1970). Pochodził z rodz. inteligenckiej. Z wykształcenia fizyk. Po wybuchu II wojny światowej wcielony do wojska; walczył między innymi pod Leningradem. W latach 1945-56 przebywał na zesłaniu za "antyradziecką agitację". Od 1962 r. poświęcił się wyłącznie pracy lit. W 1974 r. pozbawiony obywatelstwa ZSRR, deportowany do RFN, osiadł w Szwajcarii, a od 1976 zamieszkał w stanach zjednoczonych ameryki; w 1994 wrócił do Rosji. Pisarstwo S. wyrasta z jego osobistych doświadczeń, przeżyć, światopoglądu. Sławę przyniosła mu opowieść 1 dzień Iwana Denisowicza (1962). W powieściach Krąg pierwszy (1968) i Oddział chorych na raka (1968) ukazał zorganizowaną przemoc totalitarnego państwa nad jednostką, a piekło życia obozowego przedstawił S. w Archipelagu GUŁag 1918-1956 (1973-80). Autor opowiadania Zagroda Matriony (1963), utworu autobiograficznego Łbem o ścianę (1975), sztuk teatralnych Swiecza na wietru (1968), Ladacznica i niewinny (1968). Od 1971 S. pracuje nad ogromnym cyklem hist. Czerwone koło; do chwili obecnej ukazały się jego części: Sierpień czternastego (1971), Październik szesnastego (1973), fragm. Marzec siedemnastego i Kwiecień siedemnastego, a również odrębna całość Lenin w Zurychu (1975). Twórczość S. odznacza wyraźne przesłanie moralne, przeświadczenie o posłannictwie pisarza, którego zadaniem jest ukazanie sowieckiego totalitaryzmu i specjalnych losów Rosji od I wojny światowej. W artykułach publicystycznych (na przykład Zmierzch odwagi, 1978; Jak odbudować Rosję, 1990) przedstawił swoją, opartą na wątkach neosłowianofilstwa koncepcję państwa ros., dał także ocenę kultury Zachodu
Definicja Sfinks:
Co to jest potwór o twarzy kobiety, piersiach, łapach i ogonie lwa; uważany za dziecko Echidny i Ortorosa (albo Tyfona), związany z cyklem mitów tebańskich. Hera karząc za zdrożną miłość króla Lajosa do młodego sołżenicyn aleksandr isajewicz.
Definicja Stracone Złudzenia:
Co to jest zajmująca centralne miejsce w Komedii ludzkiej. Opowiada losy dwóch przyjaciół, kontrastowo różnych, Dawida Secharda, idealisty marzącego o dokonaniu ogromnych wynalazków (B. nadał mu sporo swoich sołżenicyn aleksandr isajewicz.
Definicja Snyder Gary:
Co to jest ieseista. Skutkiem dzieciństwa spędzonego wstanach Oregon iWashington było zafascynowanie S. przyrodą, górami, kulturą Indian (spisywał legendy Indian Hopi). WReed College podjął studia zzakresu sołżenicyn aleksandr isajewicz.
Definicja Saturnalia:
Co to jest święto ku czci Saturna, przypadało na koniec grudnia, trwało 3-5 dni (wzorowane na gr. Kroniach, świętach ku czci Kronosa), miało swawolny charakter, wczasie zabawy zacierały się różnice społ sołżenicyn aleksandr isajewicz.
Definicja Sagan Françoise, Właśc. F. Quoirez:
Co to jest franc. Zadebiutowała jako 19-latka niewielką powieścią Witaj smutku (1954), która zmiejsca stała się czytelniczym przebojem iprzyniosła pisarce Nagrodę Krytyki i pochwałę samego F. Mauriaca. Pomimo sołżenicyn aleksandr isajewicz.

Co to jest Sołżenicyn Aleksandr Isajewicz znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: