Co to znaczy SFINKS słownik. Biografia łapach i ogonie lwa; uważany za dziecko Echidny i Ortorosa.

Sfinks co to jest

Czy przydatne?

Definicja Sfinks

Co to jest SFINKS: w mit. gr. kobiecy potwór o twarzy kobiety, piersiach, łapach i ogonie lwa; uważany za dziecko Echidny i Ortorosa (albo Tyfona), związany z cyklem mitów tebańskich. Hera karząc za zdrożną miłość króla Lajosa do młodego Chrysipposa, zesłała na Teby S., który osiedlił się w pobliżu miasta i pustoszył państwo, pożerał ludzi, przechodniom zadawał zagadki, zabijał tych, którzy nie potrafili ich rozwiązać. Gdy Edyp odpowiedział prawidłowo, S. z rozpaczy skoczył w przepaść albo, wg innej wersji, został przeszyty włócznią poprzez Edypa. Do naszych czasów zachowały się: płaskorzeźba na metopie świątyni w Selinuncie (1. poł. VI w. przed naszą erą), rzeźba Fidiasza (V w. przed naszą erą), czara czerwonofig. (V w. przed naszą erą). S. zainspirował w poezji H.Hofmannsthala, J. Wołoszynowskiego
Definicja Simon Claude:
Co to jest powieściopisarz ieseista, laureat Nagrody Nobla (1985). Zaliczany poprzez krytykę do grona pisarzy tworzących szkołę nowej powieści (M. Butor, A. Robbe-Grillet, N. Sarraute), przeniósł na prozę sfinks.
Definicja Soyinka Wole:
Co to jest i pisarz piszący po z angielskiego:, laureat Nagrody Nobla (1986). Przyszedł na świat w murzyńskiej rodzinie w zach. Nigerii, gdy państwo ten należał jeszcze do imperium brytyjskiego. W 1954 r sfinks.
Definicja Sterne Laurence:
Co to jest angielskiego:, prekursor tak zwany antypowieści (nouveau roman); absolwent Cambridge, jeszcze w okresie studiów przyjął święcenia duchownego anglikańskiego, po czym 20 lat spędził jako wiejski sfinks.
Definicja Swinburne Algernon Charles:
Co to jest pisarz, dramaturg i krytyk. Uczeń ekskluzywnej szkoły w Eton, student Oksfordu, zrezygnował z kontynuowania studiów, aby wieść życie światowca, obracając się w lit. kręgach Londynu. Na twórczość S sfinks.
Definicja Sully-Prudhomme Rene François Armand:
Co to jest członek Akademii Francuskiej, pierwszy laureat lit. Nagrody Nobla (1901). W młodości objawiał talent matematyczny, zamierzał zdawać na studia inżynieryjne, jednak poważna dolegliwość oczu sfinks.

Co to jest Sfinks znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: