Co to znaczy SAINT-JOHN PERSE, WŁAŚC. ALEXIS SAINT-LEGER słownik. Biografia rodziny kolonialnej.

Saint-John Perse właśc. Alex co to jest

Czy przydatne?

Definicja Saint-John Perse, właśc. Alexis Saint-Leger

Co to jest SAINT-JOHN PERSE, WŁAŚC. ALEXIS SAINT-LEGER: pisarz franc., laureat Nagrody Nobla (1960). Potomek starej rodziny kolonialnej zGwadelupy, dyplomata, pełnił stanowisko sekretarza generalnego we franc. MSZ. Nie godząc się zpolityką Ch. de Gaullea, na czas wojny wyemigrował do USA. Po powrocie do Francji poświęcił się poezji. Inicjalne utwory S.-J., zaliczane do prozy poetyckiej, weszły wskład zbioru Pochwały (1911-48). Następne tomy to: Anabaza (1924) - przywołująca wspomnienia zdzieciństwa, obraz pejzażu podzwrotnikowego Wygnanie (1942), Deszcze (1943), Śniegi (1944), Wiatry (1946), Gorycze (1957) iKronika (1960). Wcentrum zainteresowania twórczości S.-J. znajduje się człowiek, który dzięki poznaniu zdobywa władzę nad światem, ujarzmia materię. Kunszt S.-J. leży wsprawnym, zrytmizowanym operowaniu symboliką, która czyni zjego literaturze dzieło wizjonerskie, nie pozbawiając go walorów erudycyjnych. Utwory S.-J. odkrył dla pol. czytelnika Z.
Bieńkowski
Definicja Sade Donatien Alphonse De:
Co to jest skandalista, potomek możnego arystokratycznego rodu, niemal 30 lat spędził wzamknięciu, na początku jako więzień Bastylii, później pensjonariusz zakładu dla obłąkanych. Biografowie S. podkreślają, iż saint-john perse, właśc. alexis saint-leger.
Definicja Sillanpaa Frans Eemil:
Co to jest fiński, laureat Nagrody Nobla (1939). Potomek ubogiej chłopskiej rodziny, zaczął w1908 r. studia na wydziale biologii uniwersytetu helsińskiego, po czym po kilku latach porzucił naukę, aby poświęcić saint-john perse, właśc. alexis saint-leger.
Definicja Szkarłatna Litera:
Co to jest Hawthornea, której akcja rozgrywa się w purytańskiej Nowej Anglii. Pełen pasji i bezkompromisowy młody pastor, Artur Dimmesdale, ukrywa przed światem swój miłosny związek z piękną hafciarką Hester saint-john perse, właśc. alexis saint-leger.
Definicja Sand George, Właśc. Aurora Dupin De Dudevant:
Co to jest przyjaciółka F. Chopina i A. de Musseta. WParyżu, gdzie przebywała od 1831 r., związała się zbohemą artystyczną ilit. Do kręgu jej znajomych należeli: H. Heine, F. Liszt, G. Flaubert, bracia saint-john perse, właśc. alexis saint-leger.
Definicja Szestow Lew, Właśc. L. Isaakowicz Szwarcman:
Co to jest myśliciel, jeden z wybitniejszych przedstawicieli egzystencjalizmu chrześc. Pochodził z zamożnej rodziny kupieckiej z Kijowa. W Moskwie, Kijowie i Berlinie studiował matematykę i prawo. W 1895 r saint-john perse, właśc. alexis saint-leger.

Co to jest Saint-John Perse, właśc. Alexis Saint-Leger znaczenie w Słownik bohaterów S .

  • Dodano:
  • Autor: