Co to znaczy NIOBE słownik. Biografia zkrólem Teb Amfionem urodziła 7 synów i7 córek; szczęśliwa.

Niobe co to jest

Czy przydatne?

Definicja Niobe

Co to jest NIOBE: wmit. gr. córka Tantala, siostra Pelopsa. Wmałżeństwie zkrólem Teb Amfionem urodziła 7 synów i7 córek; szczęśliwa idumna ze swych dzieci, chwaliła się, że jest lepsza od Latony, matki tylko jednej córki ijednego syna. Rozgniewana Latona zażądała, aby jej dzieci pomściły tę obrazę; Apollon strzałami zabił synów N., a Artemida córki. N., pogrążona wbólu, przystań znalazła uojca Tantala wSipylos. Bogowie ulitowali się nad rozpaczą N. iprzemienili ją wskałę, jednak zjej oczu nadal płynęły łzy, zktórych powstało źródło. Do czasów współczesnych zachowały się rzeźby Rażona Niobidka (2. poł. Vw. przed naszą erą) Praksytelesa albo Skopasa, zgon Niobidów (IVw. przed naszą erą). Dramat N. wliteraturze podjął między innymi K.I.Gałczyński (Niobe); wmalarstwie Caravaggio, Tintoretto
Definicja Novak Slobodan:
Co to jest Rab, na której przebywał wdzieciństwie, zapłodniła artystyczną wyobraźnię pisarza, pojawiała się regularnie na kartach jego powieści. Zadebiutował jako pisarz w1943 r. wierszem ogłoszonym niobe.
Definicja Narzeczeni:
Co to jest Manzoniego, opowiadająca odramatycznych losach miłości dwojga młodych wieśniaków, Renza iLucji, którym na drodze do szczęścia staje don Rodrigo, hiszp. szlachcic. Rozdzieleni, uciekają przy użyciu niobe.
Definicja Nabuchodonozor:
Co to jest 605-562 przed naszą erą, pod którego rządami kraj osiągnęło szczyt rozwoju: podbił Fenicję iSyrię, aw597 r. opanował Jerozolimę, osadzając na jej tronie Zedekiasza. Wnastępstwie stworzenia niobe.
Definicja Narcyz:
Co to jest młodzieniec; syn nimfy Liriope iboga rzeki Kefisosa. Najpopularniejsza wersja mitu oN. podawana jest poprzez Owidiusza w Metamorfozach; gdy N. dorósł, stał się tak piękny, że pragnęło go sporo niobe.
Definicja Nestor:
Co to jest Pylos, syn Neleusa iChloris; wIliadzie iOdysei pokazany jako typ mądrego starca, odważnego wboju, znakomitego wradzie. Jako jedyny ostał się przy życiu po masakrze dokonanej poprzez Heraklesa na niobe.

Co to jest Niobe znaczenie w Słownik bohaterów N .

  • Dodano:
  • Autor: