Co to znaczy MORE THOMAS słownik. Biografia potomnych za jeden znajwybitniejszych umysłów.

More Thomas co to jest

Czy przydatne?

Definicja More Thomas

Co to jest MORE THOMAS: z angielskiego: humanista imąż stanu, uznany poprzez potomnych za jeden znajwybitniejszych umysłów Odrodzenia; przyjaźnił się z Erazmem zRotterdamu. Prawnik zwykształcenia, pełnił liczne funkcje polit., awansując do rangi kanclerza Henryka VIII. Rzecznik reform zmierzających do poprawy obyczajów kleru iukrócenia samowoli dostojników kościelnych, sprzeciwił się jednak decyzji króla ozerwaniu zpapiestwem ipowołaniu angielskiego Kościoła narodowego (anglikanizm), którego Henryk VIII ogłosił się głową. Za tę niesubordynację został osadzony wTower, anastępnie utracony. Kanonizowano go w1935 r. Na majątek pisarski M. składają się pisma polemiczne, listy, mowy irozprawy, wktórych poruszał aktualne zagadnienia rel., polit. ietyczne. Historyczna biografia Ryszarda III, napisana wwersji z angielskiego: iłac., posłużyła Szekspirowi do powstania Ryszarda III. Najwyższym osiągnięciem lit. M. pozostaje ogłoszona w1516 r. wjęz. z łaciny Utopia. Dzieło, którego celem była krytyka ówczesnego społeczeństwa i projekt racjonalnego ustroju, miało formę podróżniczego opisu. Norweski żeglarz Hytlodeusz opowiada dwóm rozmówcom, M.ijego przyjacielowi, oodkryciu wyspy Utopii. Szczegółowa stosunek żeglarza oorganizacji społ. na wyspie, gdzie wszystko opiera się na wspólnocie dóbr ipracy, stanowi pretekst do nakreślenia obrazu idealnego ustroju, opartego na zasadzie równości isprawiedliwości społ. Poglądy zawarte wutworze pozwalają nazwać M.pierwszym przedstawicielem nowożytnego socjalizmu ikomunizmu utopijnego. Pisana prawdop. pod wpływem Państwa Platona Utopia wpłynęła na poglądy Campanelli ifranc. utopistów XVIII w. Na jęz. pol. Utopię tłumaczył K. Abgarowicz
Definicja Makama:
Co to jest narracyjnej wlit. arab. dostępny wX-XII w.; obyczajowo-satyryczne opowiadanie łotrzykowskie, zwykle wformie dialogu, ukazujące sceny zżycia różnych warstw społ. i przygody włóczęgów ioszustów. Gł more thomas.
Definicja Marsjas:
Co to jest syn Hyagnis iOlymposa; pochodził zFrygii. Przypisuje mu się wynalezienie aulosu, aczkolwiek wg innych przekazów na początku sporządziła go Atena, jednak gdy zauważyła, iż w trakcie gry na nim more thomas.
Definicja Martwe Dusze:
Co to jest cz. 1 powstała wlatach 1836-41, nad cz. 2 pracował G. wlatach 1840-52, zniszczył ją 10 dni przed śmiercią), która wyrosła zsatyryczno-moralizatorskiej tradycji oświeceniowej (A.R.Lesage, H.Fielding more thomas.
Definicja Morrison Toni:
Co to jest powieściopisarka ieseistka, laureatka Nagrody Nobla (1993), zprzekonań feministka. Przyszła na świat wwielodzietnej murzyńskiej rodzinie robotniczej wUSA. Studiowała na uniwersytetach wHoward more thomas.
Definicja Martin Du Gard Roger:
Co to jest laureat Nagrody Nobla (1937). Odkąd wwieku 17 lat przeczytał Wojnę ipokój, marzył onapisaniu ogromnej powieści na miarę dzieła L. Tołstoja. Zanim doświadczenie iwarsztat pisarski umożliwiły mu more thomas.

Co to jest More Thomas znaczenie w Słownik bohaterów M .

  • Dodano:
  • Autor: