Co to znaczy MAUPASSANT GUY DE słownik. Biografia uczeń G. Flauberta, związany zgrupą młodych.

Maupassant Guy de co to jest

Czy przydatne?

Definicja Maupassant Guy de

Co to jest MAUPASSANT GUY DE: franc. nowelista ipowieściopisarz. Pracownik ministerialny, uczeń G. Flauberta, związany zgrupą młodych pisarzy skupionych wokół E. Zoli. Zadebiutował nowelą Baryłeczka, wydaną wzbiorze Wieczory medańskie (1880), która przyniosła pisarzowi spore uznanie. L. 1880-90 upłynęły M. na intensywnej pracy ilicznych podróżach do Włoch, Afryki iAnglii. Wrażenia zwędrówek po świecie znalazły odzwierciedlenie wtrzytomowym dziele: Wsłońcu (1884), Na wodzie (1888), Wędrowne życie (1890). W1885 r. poeta gwałtownie podupadł na zdrowiu; po nieudanej próbie samobójczej w1892 r. został umieszczony wszpitalu psychiatrycznym, gdzie zmarł nie odzyskawszy przytomności. Własne poglądy na lit. zawarł we wstępie do powieści Piotr iJan, zatyt. Opowieści. Kluczowy cel sztuki M. upatrywał w"prawdzie" nie ograniczającej się do banalnej fotografii, lecz wzbogaconej pełniejszą wizją życia. Rolą twórcy miało być osobiste, oryginalne spojrzenie na świat, wychwytujące to, co jest wnim w najwyższym stopniu charakterystyczne itypowe. Na majątek pisarza złożyły się: powieści Historia pewnego życia (1883), Piękny pan (1885), Mont-Oriol (1887), Potęga zgonu (1889), Jej serce (1890); nowele (około 300) to między innymi Panna Fifi, Pchła, Tata Milon, Dom pani Tellier, Normandzki żart, Saboty, Sznurek etc. Pod względem tematyki nowele M. podzielone są na: normandzkie, wojenne, obyczajowe ifantastyczne (nowele grozy). Pośród bohaterów M. sporo jest prostytutek (uważał je za ofiary społ.) inormandzkich chłopów i rybaków, wktórych dostrzegał prawdziwe wartości ludzkie, jakich na próżno szukać pośród bogaczy. Dostępny za życia, M.nie wywarł znaczącego wpływu na współczesną lit.; jego dzieło uległo po części zapomnieniu
Definicja Mój Przyjaciel Meaulnes:
Co to jest Fourniera zainspirowana zdarzeniem na brzegu Sekwany w1905 r., kiedy to poeta spotkał ipokochał szaloną ibeznadziejną miłością młodą dziewczynę. Powtórnie ujrzał ją w8lat potem, już jako mężatkę maupassant guy de.
Definicja Macpherson James:
Co to jest pisarz ihistoryk szkockiego pochodzenia, autor największej wdziejach literatury mistyfikacji. Zzawodu nauczyciel, pierwsze utwory poetyckie pisał wstylu klasycystycznym. W1760 r. wydał inspirowane maupassant guy de.
Definicja Mnich:
Co to jest G. Lewisa, obfitująca wzjawiska nadprzyrodzone, nie szczędząca makabrycznych iobscenicznych opisów. Mnich zakonu kapucynów wMadrycie, Ambrozjo, pada ofiarą demonicznej Matyldy owyglądzie Matki maupassant guy de.
Definicja Mann Klaus:
Co to jest eseista, dramaturg, krytyk teatr., aktor, publicysta; syn Thomasa; przedstawiciel tak zwany straconego pokolenia pisarzy lat 20. (lost generation). W1933 r. opuścił Niemcy. Na emigracji działał maupassant guy de.
Definicja Machado Y Ruiz Antonio:
Co to jest jeden zwybitniejszych artystów hiszp. modernizmu; reprezentant tak zwany pokolenia 1898 (M. de Unamuno), które szukało możliwości moralnego odrodzenia ojczyzny. Pochodził zrodziny okult. tradycjach maupassant guy de.

Co to jest Maupassant Guy de znaczenie w Słownik bohaterów M .

  • Dodano:
  • Autor: