Co to znaczy MAHFUZ NADŻIB słownik. Biografia ubogiej kairskiej dzielnicy, języka lit. uczył się na.

Mahfuz Nadżib co to jest

Czy przydatne?

Definicja Mahfuz Nadżib

Co to jest MAHFUZ NADŻIB: prozaik egipski, laureat Nagrody Nobla (1988). Dziecko ubogiej kairskiej dzielnicy, języka lit. uczył się na Koranie. Ukończył studia filozoficzne na uniwersytecie króla Fuada wKairze, po czym poprzez sporo lat pracował jako szef filmowej cenzury ifelietonista największego kairskiego dziennika "Al-Ahram". Silnie związany zrodzinnym miastem, twierdzi, iż jego proza jest jak sam Kair: dokumentalizm realisty przeplata się wniej zpoetycznością baśniopisarza. Zadebiutował w1946 r. powieścią Chan al-Chalili, jednak największą sławę przyniosła mu opublikowana wl. 1956-57 trylogia: Bajna-al-kastajani, Kasr-a-Szauk i Al Sukkarija (tytuły są nazwami kairskich uliczek). Dzieło oparte na motywach autobiogr., opowiada losy trzech pokoleń muzułmańskiej rodziny - od stworzenia nowoczesnego Egiptu w1919 r. do rewolucji pułkownika Nasera. Ze starego Kairu, gdzie rozgrywa się akcja, poeta uczynił "swoisty mikrokosmos, wktórym przedstawił zasadniczy dramat współczesnego świata". Kontrowersyjnym utworem, który sprowadził na M. lawinę oskarżeń obluźnierstwo (nie zabrakło porównań do Szatańskich wersetów S.Rushdiego), okazała się powieść Dzieci naszej ulicy (1959). Na końcu utworu, wktórym występują między innymi Kain, Abel, Mojżesz, Jezus iMahomet, M. uśmiercił Boga ipozwolił triumfować nauce. Autor powyżej 30 powieści, kilkunastu tomów opowiadań i30 scenariuszy filmowych, M. uchodzi dziś za ojca arabskiej powieści. Na wieść oprzyznaniu mu Nagrody Nobla poeta miał powiedzieć: "Gratuluję Egipcjanom, iż jeden zich maluczkich zyskał ogromną nagrodę"
Definicja Milne Alan Alexander:
Co to jest prozaik ihumorysta. Syn dyrektora szkoły, już wczasie studiów wCambridge na wydziale matematyki zasmakował wlit., redagując studenckie pismo Granta . Wl. 1906-14 pracował wredakcji popularnego mahfuz nadżib.
Definicja Makama:
Co to jest narracyjnej wlit. arab. dostępny wX-XII w.; obyczajowo-satyryczne opowiadanie łotrzykowskie, zwykle wformie dialogu, ukazujące sceny zżycia różnych warstw społ. i przygody włóczęgów ioszustów. Gł mahfuz nadżib.
Definicja Mann Thomas:
Co to jest Heinricha, tata Klausa. W1929 r. przyznano M. Nagrodę Nobla w pierwszej kolejności za ogromną powieść Buddenbrookowie, która stała się klasyką współczesnej literatury iktórej popularność nieustannie mahfuz nadżib.
Definicja Metamorfozy Albo Złoty Osioł:
Co to jest fantastyczno-satyr. romans obyczajowy Apulejusza; składał się z11 ksiąg, oparty na Przemianach Lukiosa zPatraj. Apulejusz opisywał przygody młodzieńca, Lucjusza zKoryntu, który chciał nauczyć się mahfuz nadżib.
Definicja Mały Książę:
Co to jest alegoryczna baśń pióra A. de Saint-Exupryego, która, podobnie jak cała twórczość pisarza, skupia się na określeniu fundamentalnych wartości ludzkiej egzystencji. Opuściwszy własną planetę, Mały mahfuz nadżib.

Co to jest Mahfuz Nadżib znaczenie w Słownik bohaterów M .

  • Dodano:
  • Autor: