Co to znaczy MAHABHARATA słownik. Biografia najobszerniejszym tekstem wlit. światowej; dzieło kilku.

Mahabharata co to jest

Czy przydatne?

Definicja Mahabharata

Co to jest MAHABHARATA: ind. epopeja licząca 120000 dwuwierszy, co czyni ją najobszerniejszym tekstem wlit. światowej; dzieło kilku generacji, powstające prawdop. od IV w. przed naszą erą do IV w. n.e. Treścią M. jest wojna między dwiema rywalizującymi ze sobą gałęziami tego samego rodu, Kurawami aPandawami, którzy odnoszą zwycięstwo. Najdzielniejszy zpięciu braci Pandawów, Judhiszthira, zdobywa tron iwnagrodę rękę pięknej Draupadi. Matka młodzieńca, nie znając charakteru nagrody, wyraża życzenie, aby została ona sprawiedliwie podzielona pomiędzy braci. Draupadia poślubia więc pięciu Pandawów. Pod koniec życia znużony władzą Judhiszthira wyrusza zżoną, braćmi ipsem na górę Meru, aby otrzymać się do nieba Indry; w trakcie wędrówki giną wszyscy oprócz Judhiszthiry, który wraz zpsem dociera na szczyt wzgórza; gdyż zwierzęciu odmówiono wstępu do nieba, Judhiszthira także rezygnuje zwejścia. Pies okazuje się Drahmą, bogiem sprawiedliwości, za którego sprawą wszyscy Pandawowie dostępują raju. Prócz gł. opowieści M. zawiera liczne utwory: mity, legendy, bajki, pouczenia, ozróżnicowanej treści. Do najsłynniejszych należą: Bhagawadgita, księga Hariwansia i epizody Sawitri, Nal iDamajanti
Definicja Mandelsztam Osip Emiljewicz:
Co to jest prozaik. Pochodził zrodziny żyd. Matce zawdzięcza uwrażliwienie na kulturę, tradycję europ. ijudeochrześc. Wlatach 1907-08 przebywał wParyżu, gdzie zaznajomił się ztwórczością franc. symbolistów mahabharata.
Definicja Minotaur:
Co to jest ociele człowieka igłowie byka, syn żony Minosa Pasifae ibyka ofiarowanego Minosowi poprzez Posejdona. Oburzony i zawstydzony Minos zlecił Dedalowi zbudowanie Labiryntu, pałacu opoplątanych mahabharata.
Definicja Mahfuz Nadżib:
Co to jest laureat Nagrody Nobla (1988). Dziecko ubogiej kairskiej dzielnicy, języka lit. uczył się na Koranie. Ukończył studia filozoficzne na uniwersytecie króla Fuada wKairze, po czym poprzez sporo lat mahabharata.
Definicja Morante Elsa:
Co to jest Długoletnia towarzyszka życia A. Moravii, inicjalnie porzuciła dla rodziny dom istudia, aby zająć się karierą lit. idziennikarską. Cała twórczość M. jest wyrazem buntu, który, wzależności od mahabharata.
Definicja MacNeice Louis:
Co to jest angielskiego: pochodzenia irlandzkiego. Syn biskupa kościoła irl. W trakcie studiów wOksfordzie (1926-30) związany był zkręgiem pisarzy skupionych wokół W.H.Audena. Tom literaturze iprozy Letters mahabharata.

Co to jest Mahabharata znaczenie w Słownik bohaterów M .

  • Dodano:
  • Autor: