Co to znaczy MAETERLINCK MAURICE słownik. Biografia laureat Nagrody Nobla (1911). Wychowanek.

Maeterlinck Maurice co to jest

Czy przydatne?

Definicja Maeterlinck Maurice

Co to jest MAETERLINCK MAURICE: belgijski pisarz, dramaturg ieseista piszący wjęz. franc.; laureat Nagrody Nobla (1911). Wychowanek kolegium jezuickiego, zgodnie zżyczeniem rodziców zaczął studia prawnicze wGandawie. Kilkumiesięczny pobyt wParyżu, gdzie wyjechał w1885 r., aby doskonalić własną prawniczą wiedzę, zaowocował nawiązaniem kontaktów zsymbolistami, między innymi V. de lIsle-Adamem iS.-P. Roux. Zadebiutował w1886 r. nowelą Zabójstwo niewinnych, drukowaną na łamach paryskiego miesięcznika "La Plade". Następne lata przyniosły: zestaw literaturze Cieplarnie (1889), sztukę teatralną Księżniczka Malena (1890) - wopinii O. Mirbeau stojącą "powyżej wszystkim, co jest pięknego uSzekspira" - i dwa głośne dramaty, Intruz i Ślepcy (oba 1890-91), które zapewniły M. pozycję najwybitniejszego dramaturga epoki symbolizmu, mistrza budowania nastroju. Przekonany oistnieniu fatum ciążącego nad ludzkim życiem, M., wzorem Novalisa, czynił swoich bohaterów biernymi ibezwolnymi, skazanymi na łaskę niepoznawalnych sił. Nieprzypadkowo następne sztuki sceniczne: Alladyna iPalomides, Wnętrze i zgon Tintagila (wszystkie 1894), napisał zprzeznaczeniem dla teatru marionetek. Coraz częściej także, jak wutworze Siedem królewien (1891), odwoływał się do poetyki bajki jako gatunku, który wsposób najprostszy, równocześnie najgłębszy, wyraża świadomość zbiorową. Do późniejszych sztuk pisarza należą: Aglawene iSelizeta (1896), Ariana iNiebieska Broda (1901), Monna Vanna (1902), Siostra Beatryks (1900), Joyzella (1903) i Niebieski ptak (1908). Na eseistyczny majątek pisarza złożyły się zbiory: Skarb ubogich (1896), Mądrość iprzeznaczenie (1898) i Życie pszczół (1901), gdzie ludzką społeczność porównał do ula. Wyrazem zainteresowań pisarza życiem pozagrobowym stały się utwory: zgon (1913), Gość nieznany (1917), Cień skrzydeł (1933) iPrzed ogromnym milczeniem (1934). Wtwórczości zokresu międzywojennego przeważają utwory publicystyczne, które wl. 1927-42 ukazały się w12 tomach. Po wojnie spędzonej wStanach Zjednoczonych M. powrócił do Europy iosiadł wwilli onazwie "Ul" pod Niceą. Tam także zmarł na atak serca. Do libretta opartego na dramacie M. Pelleas iMelisanda (1893) C. Debussy skomponował w1902 r. operę pod tym samym tytułem
Definicja Machiavelli Niccolo:
Co to jest dyplomata, autor doktryny polit. nazwanej od jego imienia makiawelizmem. Ur. wniezamożnej rodzinie szlacheckiej, był sekretarzem Kancelarii Dziesięciu wrepublice florenckiej, posłował do władców wł maeterlinck maurice.
Definicja Melville Herman:
Co to jest amer. W konsekwencji bankructwa ojca zmuszony wwieku 15 lat do porzucenia szkoły, zarabiał na życie jako urzędnik bankowy, ekspedient, robotnik rolny inauczyciel. W1839 r. zaciągnął się na statek maeterlinck maurice.
Definicja Mój Przyjaciel Meaulnes:
Co to jest Fourniera zainspirowana zdarzeniem na brzegu Sekwany w1905 r., kiedy to poeta spotkał ipokochał szaloną ibeznadziejną miłością młodą dziewczynę. Powtórnie ujrzał ją w8lat potem, już jako mężatkę maeterlinck maurice.
Definicja Montesquieu Charles-Louis De Secondat De:
Co to jest członek Akademii Francuskiej, prezydent parlamentu wBordeaux. Zadebiutował wydanymi anonimowo Listami perskimi (1721), stanowiącymi satyrę na współcz. Francję. Skrytykował wnich prawo franc maeterlinck maurice.
Definicja Metamorfozy Albo Złoty Osioł:
Co to jest fantastyczno-satyr. romans obyczajowy Apulejusza; składał się z11 ksiąg, oparty na Przemianach Lukiosa zPatraj. Apulejusz opisywał przygody młodzieńca, Lucjusza zKoryntu, który chciał nauczyć się maeterlinck maurice.

Co to jest Maeterlinck Maurice znaczenie w Słownik bohaterów M .

  • Dodano:
  • Autor: