Co to znaczy GJELLERUP KARL słownik. Biografia 1917). Syn luterańskiego pastora, wmłodości.

Gjellerup Karl co to jest

Czy przydatne?

Definicja Gjellerup Karl

Co to jest GJELLERUP KARL: duński powieściopisarz idramaturg, laureat Nagrody Nobla (1917). Syn luterańskiego pastora, wmłodości pozostawał pod wpływem kuzyna ze strony matki, teologa ipoety J. Fibegera. Poprzez 4 lata studiował teologię na uniwersytecie wKopenhadze, po czym opuścił uczelnię jako zdeklarowany ateista. Rozczytywał się w J.W. Goethem, F. Schillerze iKancie. W35. roku życia osiedlił się wNiemczech, ajęzyk tego państwie uznał za swój "prawdziwy środek wyrazu". Zadebiutował w1878 r. naturalistyczną powieścią Idealista, wktórej przedstawił dzieje młodzieńca przeciwstawiającego się religii iKościołowi. Uwagę czytelników zwrócił na siebie tragedią Brunhilda (1884), opartą na motywach sag nordyckich istarogermańskich. Następne sztuki to: Tamyra (1887) i Hagbarda iSigna (1888). Powieścią psychologiczną Minna (1889), opowiadającą onieszczęśliwym małżeństwie młodej drezdenki, zjednał sobie G. uznanie krytyków. Ponadto wdorobku pisarza znalazły się: dramaty wstylu H. Ibsena Herman Vandel (1891), Wuthorn (1893) iHans Excellence (1895); zainspirowane buddyzmem utwory Płomienie ofiarne (1903), Pielgrzym Kamanita (1906) iWędrowcy świata (1910). Za idealne dzieło pisarza uchodzi dekadencka wnastroju powieść Młyn na wzgórzu (1896), ukazująca, jak narastająca namiętność izazdrość wiodą do morderstwa. Za życia znany wąskiej publiczności, po zgonu G. zupełnie odszedł wzapomnienie
Definicja Głód:
Co to jest Bohater, bliżej nie określony marzyciel iwłóczęga, wędruje po bliżej nie ustalonym mieście, mając za towarzysza głód. Czasami jakaś gazeta przyjmuje jego artykuł, wówczas zaspokaja potrzeby irodzi gjellerup karl.
Definicja Gumilow Nikołaj Stiepanowicz:
Co to jest dramaturg, teoretyk akmeizmu, którego programowe założenia sformułował wartykule Scheda symbolizmu iakmeizm (1913). Syn lekarza okrętowego. Na uniwersytecie petersburskim ina Sorbonie studiował na gjellerup karl.
Definicja Germinal:
Co to jest socjologiczna E. Zoli, poświęcona dziejom jednego ze strajków górniczych wpłn. Francji. Bohater, Stefan Lantier, zatrudnia się wkopalni wMontsou, gdzie po raz pierwszy styka się zgórniczą nędzą gjellerup karl.
Definicja Galsworthy John:
Co to jest prozaik idramaturg, laureat Nagrody Nobla (1932). Potomek zamożnej ziemiańskiej rodziny ukończył wydział prawa na uniwersytecie oksfordzkim. Sporo podróżował po Europie iświecie; w trakcie jednej gjellerup karl.
Definicja Giraudoux Jean:
Co to jest ipowieściopisarz. Potomek chłopskiej rodziny, ukończył ekskluzywną cole Normale Suprieure ipo krótkim epizodzie pedagogicznym idziennikarskim od 1910 r. poświęcił się dyplomacji, którą od tego gjellerup karl.

Co to jest Gjellerup Karl znaczenie w Słownik bohaterów G .

  • Dodano:
  • Autor: