Co to znaczy GALSWORTHY JOHN słownik. Biografia 1932). Potomek zamożnej ziemiańskiej rodziny.

Galsworthy John co to jest

Czy przydatne?

Definicja Galsworthy John

Co to jest GALSWORTHY JOHN: z angielskiego: prozaik idramaturg, laureat Nagrody Nobla (1932). Potomek zamożnej ziemiańskiej rodziny ukończył wydział prawa na uniwersytecie oksfordzkim. Sporo podróżował po Europie iświecie; w trakcie jednej zwypraw poznał J. Conrada, jeszcze wówczas początkującego pisarza, któremu miał wprzyszłości pomóc wzaadaptowaniu się wnowej ojczyźnie. Inicjalne utwory G. nawiązują do powieści podróżniczych iśrodowiskowych; są pośród nich: Jocelyn (1898), Villa Rubein (1900) Wyspiarscy faryzeusze (1904), We dworze (1907), Powszechne braterstwo (1909), Ciemny kwiat (1913) iin. Światową sławę przyniósł pisarzowi cykl Saga rodu Forsyteów, składający się zpowieści: Posiadacz (1906), Wmatni (1920) iDo wynajęcia (1921). Cykl prezentuje dzieje trzech pokoleń zamożnego z angielskiego: rodu epoki wiktoriańskiej. G.przeszedł wnim od krytyki przedstawicieli wyższych warstw społ., które oskarżył oegoizm, snobizm, wewnętrzną pustkę ipogoń za pieniądzem, do swoistej rehabilitacji pokolenia starej iśredniej generacji Forsyteów i idealizacji epoki wiktoriańskiej. Zachęcony powodzeniem dzieła, podjął pracę nad następnym cyklem, Nowoczesną komedią (1924-28), która jednak nie powtórzyła sukcesu Forsyteów. Ze sławnym rodem poeta pożegnał się zbiorem opowiadań Na giełdzie Forsyteów (1930). Spośród sztuk G. największe uznanie zdobyły: Srebrna papierośnica (1906), Walka (1909) iSprawiedliwość (1910) - wszystkie oostrej wymowie krytycznej. Istotną rolę odegrał G. wutworzeniu międzynarodowego stowarzyszenia pisarzy PEN Club (Poets, Essayists, Novelists), którego został pierwszym prezesem
Definicja Goliat:
Co to jest sześć łokci ijedną piędź ; budził przerażenie pośród Izraelitów; jedynie Dawid odważył się stanąć znim do walki uzbrojony wkij, procę, pięć gładkich kamieni iwiarę wBoga Izraela. Powiodło mu się galsworthy john.
Definicja Goldoni Carlo:
Co to jest Zwykształcenia prawnik. Już wmłodości zajmował go teatr, lecz dopiero po 40. roku życia podjął decyzję oporzuceniu posady prawnika na rzecz pisania tekstów dla trupy aktorskiej. Przewarzająca część galsworthy john.
Definicja Grimm Jacob Ludwig Karl:
Co to jest zbieracze baśni ipodań lud., razem wydali zestaw bajek Kinder- und Hausmrchen (t.1-2, 1812-15) wyjaśniony na sporo języków (1wyd. pol. Baśnie dla dzieci imłodzieży, 1895; Baśnie domowe idziecięce galsworthy john.
Definicja Greene Graham:
Co to jest powieściopisarz, dramaturg, eseista ipublicysta. Pierwsza połowa życia upłynęła mu na reportażowych ilit. podróżach po świecie; na stałe osiadł na Lazurowym Wybrzeżu. Zanim poświęcił się prozie galsworthy john.
Definicja Gribojedow Aleksandr Siergiejewicz:
Co to jest Urodził się w rodzinie szlacheckiej. Dzięki nieprzeciętnym zdolnościom, G. jako szesnastolatek ukończył studia na wydziałach filologicznym i prawniczym Uniwersytetu Moskiewskiego. W 1812 r. wstąpił galsworthy john.

Co to jest Galsworthy John znaczenie w Słownik bohaterów G .

  • Dodano:
  • Autor: