Co to znaczy DONELAITIS KRISTIJONAS słownik. Biografia zchłopskiej rodziny. Osierocony inicjalnie.

Donelait Krtijonas co to jest

Czy przydatne?

Definicja Donelaitis Kristijonas

Co to jest DONELAITIS KRISTIJONAS: pisarz litewski; przedstawiciel oświecenia. Pochodził zchłopskiej rodziny. Osierocony inicjalnie poprzez ojca dorastał wniezwykle ciężkich uwarunkowaniach materialnych. W1740 r. ukończył teologię na uniwersytecie wKrólewcu, po czym objął posadę nauczyciela ikierownika chóru wStałupienach. Od 1743 r. był pastorem luterańskim wTolminkiemis. Żaden zutworów poety nie został wydany za jego życia. Inicjalna twórczość D. to bajki klasycystyczne ipieśni, do których sam komponował muzykę. Największym, głównym utworem D. jest poemat Rok (1765-75, wyd. 1818), złożony zczterech części: Radość wiosny, Prace letnie, Bogactwo jesieni, Zimowe troski. Poemat, napisany heksametrem przystosowanym do melodii języka litewskiego, bliskim sylabotonizmowi, przedstawia obyczaje istosunki społ. panujące wXVIII-wiecznej Litwie, jest przebogatym źródłem informacje ożyciu litewskiej wsi tamtego okresu. WXIX w. Rok był przeważnie tłumaczonym na języki obce utworem litewskim. Nacechowana dydaktyzmem twórczość D. znacznie przyczyniła się do odrodzenia litewskiego patriotyzmu
Definicja Dionizje:
Co to jest czci Dionizosa. Na przełomie grudnia istycznia obchodzono Dionizje Małe, Wiejskie, wczasie których otwierano naczynia zmłodym winem, atowarzyszyły temu zabawy ludowe, procesje iwystępy aktorów. Na donelaitis kristijonas.
Definicja Dejanira:
Co to jest króla Kalydonu Ojneusa iAltei, siostra Meleagra, żona Heraklesa. Jednym zzadań Heraklesa było uprowadzenie Cerbera; heros wPodziemiu spotkał Meleagra, który poprosił go, aby poślubił jego siostrę D donelaitis kristijonas.
Definicja Dumas Alexandre Syn:
Co to jest ipowieściopisarz, członek Akademii Francuskiej. Znany ze skłonności do romansów ibeztroskiego życia, zadebiutował powieścią Dama kameliowa (1848). Powodzenie wystawionej 4 lata potem scenicznej donelaitis kristijonas.
Definicja Dama Kameliowa:
Co to jest syna ukazująca dzieje romansu kurtyzany imłodzieńca zwyższych sfer. Życie zmusza Małgorzatę Gautier, tytułową bohaterkę powieści, do wyboru niewiele szlachetnej profesji - zostaje kurtyzaną. Poznaje donelaitis kristijonas.
Definicja Durrell Lawrence:
Co to jest poeta, pisarz ipianista jazzowy, przyjaciel H. Millera. Ur. się wHimalajach zrodziców Irlandczyków; wIndiach zaczął naukę, kontynuując ją potem wAnglii, wCanterbury. Poprzez sporo lat pracował wang donelaitis kristijonas.

Co to jest Donelaitis Kristijonas znaczenie w Słownik bohaterów D .

  • Dodano:
  • Autor: