Co to znaczy DOKTOR ŻYWAGO słownik. Biografia trakcie ipo rewolucji październikowej. Gł. bohater.

Doktor Żywago co to jest

Czy przydatne?

Definicja Doktor Żywago

Co to jest DOKTOR ŻYWAGO: powieść B.Pasternaka prezentująca losy ros. inteligencji w trakcie ipo rewolucji październikowej. Gł. bohater powieści, Jurij Żywago, doktor ipoeta, jako dziecko wychowywał się wśrodowisku intelektualnej elity Moskwy początku wieku. Wybucha Iwojna światowa, po niej rewolucja, nastają czasy terroru. Żywago pragnie odnaleźć własne miejsce wnowej, traktowanej znieufnością, rzeczywistości. Zmobilizowany w1914 r., zostaje lekarzem frontowym. W1917r. wraz zżoną Tonią iich dzieckiem zamieszkuje wodległym majątku Warykino na Uralu. Zostaje porwany isiłą wcielony do oddziału partyzanckiego. Poznaje Larę, zktórą łączy go głębokie uczucie. Tonia emigruje zdziećmi za granicę. Lara iŻywago pragną uciec zkraju. Dołącza do nich Komarowski, który uwiódł Larę, gdy była młodą dziewczyną, proponuje im pomoc. Żywago, aby chronić Larę iich córeczkę Katię, z pozoru przyjmuje propozycję Komarowskiego, zezwala na ich odjazd. Samotny wraca do Moskwy, gdzie umiera na atak serca. D.Ż. to powieść oszybkiej akcji, zelementami melodramatycznymi. Wramy końcowego rozdziału został włączony osnuty na motywach ewangelicznych cykl poetycki Wiersze Jurija Żywago, który tworzy całość estetyczną zpowieścią, pogłębia liryczną strukturę tekstu prozatorskiego. Tragiczne losy bohatera powieści były wyrazem protestu wobec mechanizmu ideologicznego, jałowego już wchwili swego powstawania. Wydawnictwa radzieckie odmówiły wydania D.Ż. Pierwodruk ukazał się w1957 we włoskim przekładzie, w1958 pojawiły się dwa wydania wjęz. ros., w dalszym ciągu liczne tłumaczenia. W1958 r. przyznano Pasternakowi za D.Ż. Nagrodę Nobla "za ważny wkład we współczesną poezję liryczną ipodjęcie ogromnych tradycji prozy rosyjskiej". P. pod wpływem nagonki na jego osobę odmówił przyjęcia nagrody. WZSRR powieść ukazała się dopiero w1988. Ekranizowana poprzez D.Leana (1965)
Definicja Dylan Bob, Właśc. Robert Allen Zimmerman:
Co to jest pisarz, kompozytor. Światową sławę zdobył w pierwszej kolejności jako wokalista wykonujący przy akompaniamencie gitary swoje utwory, lecz teksty jego piosenek odznaczają się niezwykłymi walorami lit doktor żywago.
Definicja Dionizos, Bachus:
Co to jest winnej latorośli, wina, przyrody odradzającej się do życia; syn Zeusa itebańskiej królewny Semele, należy do drugiego pokolenia bóstw olimpijskich. Gdy śmiertelniczka Semele zobaczyła Zeusa, spłonęła doktor żywago.
Definicja Dioskurowie:
Co to jest Kastor iPolydeukes (Polluks), synowie Zeusa iLedy, bracia Heleny iKlitajmestry. D. uwolnili porwaną poprzez Tezeusza Helenę; wzięli do niewoli Ajtrę, matkę Tezeusza; uczestniczyli włowach doktor żywago.
Definicja Dreiser Theodore:
Co to jest Pochodził zwielodzietnej rodziny niem. emigrantów. Po wypadku ojca rodzina D. popadła wkłopoty finansowe, zmuszona była do częstych przeprowadzek. D. krótko studiował na uniwersytecie, wiedzę doktor żywago.
Definicja Donelaitis Kristijonas:
Co to jest przedstawiciel oświecenia. Pochodził zchłopskiej rodziny. Osierocony inicjalnie poprzez ojca dorastał wniezwykle ciężkich uwarunkowaniach materialnych. W1740 r. ukończył teologię na uniwersytecie doktor żywago.

Co to jest Doktor Żywago znaczenie w Słownik bohaterów D .

  • Dodano:
  • Autor: