Co to znaczy ALBEE EDWARD FRANKLIN słownik. Biografia poprzez przedsiębiorcę teatralnego, R.A.

Albee Edward Franklin co to jest

Czy przydatne?

Definicja Albee Edward Franklin

Co to jest ALBEE EDWARD FRANKLIN: dramaturg amer. Dziecko nieznanych rodziców, adoptowany poprzez przedsiębiorcę teatralnego, R.A. Albeego. Po dwóch latach studiów wHartford przerwał naukę, aby wyruszyć do Europy ipodjąć pierwsze próby lit. Ogromnym sukcesem okazała się napisana kilka lat po powrocie do Stanów Zjednoczonych jednoaktówka Opowiadanie oZOO (1959), która weszła do repertuaru teatrów całego świata. Sztuka atakująca dzięki surrealistycznych skrótów sytuacyjnych konformistyczne społeczeństwo amer. stała się jedną zpierwszych manifestacji artystycznych amer. teatru absurdu (zobacz A.Artaud). Następne dramaty A.: zgon Bessie Smith (1960), Piaskownica (1960), Fami Yam (1960), Pragnienie amerykańskie (1961) iBallada osmutnej knajpie (1963), nie spowodowały już takiego entuzjazmu. Oczy świata ponownie zwróciły się na pisarza po opublikowaniu najlepszej wjego dorobku sztuki: Kto się boi Virginii Woolf? (1962). Zainteresowanie wzbudziły także: Maleńka Alicja (1964) - moralitet ukazujący wyobcowanie wrażliwej jednostki wzepsutym społeczeństwie, i zaznaczone Nagrodą Pulitzera sztuki Chwiejna równowaga (1966) iPejzaż morski (1975), przynoszące obraz pustki życiowej środowiska amer. inteligencji. Dramaty A., wielokrotnie wystawiane na naszych scenach, przełożyli na jęz. pol.: K. Jurasz-Dąmbska iA.Tarn
Definicja Antygona:
Co to jest Królewna tebańska, owoc kazirodczego związku Edypa zmatką Jokastą, jej rodzeństwo to Ismena i Eteokles iPolynejkes. Po wielu klęskach, jakie spadły na Teby, wieszcz Terezjasz wyjawił, że władca Edyp albee edward franklin.
Definicja Apollo:
Co to jest należący do pokolenia ogromnych bóstw olimpijskich, syn Zeusa iLatony, brat Artemidy. Ciężarna Latona, ścigana gniewem zazdrosnej Hery, nigdzie nie mogła znaleźć miejsca na połóg. Jedynie wyspa Delos albee edward franklin.
Definicja Akmeizm:
Co to jest literaturze ros. wlatach 20. XX w., który wopozycji do symbolizmu oznaczał zwrot ku konkretności iwyrazistości opisu. Poeci tworzący ugrupowanie akmeistów skupieni byli wokół istniejącego albee edward franklin.
Definicja Ars Poetica:
Co to jest najdłuższemu zListów do Pizonów Horacego; wierszowany esej opoezji, wktórym Horacy powołując się na Neoptolemosa zParion i Arystotelesa i wykorzystując swoje doświadczenia twórcze omówił budowę albee edward franklin.
Definicja Akademia Francuska:
Co to jest naukowe zajmujące się językiem ilit. franc. powołane w1653 r. wParyżu; najstarsza tego typu organizacja wnowożytnej Europie, od 1795 r. część Instytutu Francuskiego. A.F. wydaje między innymi albee edward franklin.

Co to jest Albee Edward Franklin znaczenie w Słownik bohaterów A .

  • Dodano:
  • Autor: