Definicja Manhattan. Czym jest cocktail amerykański, dostał swą nazwę na cześć wyspy Manhattan.

manhattan co to jest

Czy przydatne?

Definicja Manhattan

Co to znaczy MANHATTAN: Ten najpopularniejszy cocktail amerykański, dostał swą nazwę na cześć wyspy Manhattan, centralnej dzielnicy i serca Nowego Jorku. Historia początków wyspy kształtowała się następująco. W 1524 r. Florentyńczyk Giovanni Ferrazano jako pierwszy Europejczyk wylądował na Manhattanie i dla zjednania sobie tubylców, Indian z plemienia Tigua, poczęstował ich przywiezioną z sobą "wodą ognistą". Osadnicy, z którymi przybył, błyskawicznie stali się znani z nadużywania alkoholu, pijąc zaprawiany imbirem silny rum antylski pół na pół z wodą. Tubylcy nazwali ten napój coow-woow, a wyspę określili jako manna - hata, a więc miejsce pijaństwa. W 1626 r. jeden z nowo przybyłych osadników holenderskich, Peter Minnevit, nabył od indiańskiego plemienia wyspę Manhattan i przyległe tereny za skrzynkę paciorków o wartości 60 guldenów (23 dolary!). Co do stworzenia i historii samego drinka o nazwie Manhattan, to istnieją jej dwie wersje. Pierwsza głosi, iż drink wymyślił w 1846 r. bartender, który musiał zmiksować coś "ekstra" wzmacniającego dla gościa zranionego w pojedynku. Druga podaje, iż pewien bartender w 1874 r., w znanym do dziś "New York's Manhattan Club", jako pierwszy sporządził ten cocktail, komponując go specjalnie dla uczczenia wyboru gubernatora Samuela Tildena. Prototyp Manhattana składał się z ray whisky wlanej do połowy kieliszka szampańskiego z małym dodatkiem syropu cukrowego i bittersa, potem wg upodobań smakowych nowojorczyków bitters zastąpiono słodkim włoskim vermouthem. W momencie prohibicji (1918-1933), w jednym z barów na Wschodniej 41 ulicy Manhattan vermouth słodki zamieniono na vermouth wytrawny, podając cocktail jako DRY MANHATTAN. Pośrodku kolejnych 50 lat wykrystalizowała się standardowa, do dziś obowiązująca formuła cocktailu, jako wersja delikatnie słodka, która cieszy się ciągle powodzeniem. Szczególnie dostępny stał się Manhattan w latach dziewięćdziesiątych XIX w. Manhattan jako drugi po cocktailu Martini, jest najlepiej sprzedającym się drinkiem w stanach zjednoczonych ameryki

Definicja Martini:
Co to jest stworzenia nie jest do końca wytłumaczona. Jakkolwiek w miksologii ustalono, iż cocktail ten zrodził się w 1860 r., ale nie wiadomo precyzyjnie, czy w San Francisco, czy w Nowym Jorku. Początkowo MANHATTAN.
Definicja miscellaneus drinks:
Co to jest języka angielskiego i znaczy "rozmaite drinki". To są zwykle long i tall drinki nieokreślonego charakteru, o różnych sposobach wykonania, zatem nie można podporządkować ich żadnemu MANHATTAN.
Definicja Malibu:
Co to jest objętość alkoholu 21-23%, likier na bazie jamajskiego rumu aromatyzowany mleczkiem kokosowym MANHATTAN.
Definicja Miarka barowa:
Co to jest niezbędnym przyrządem do odmierzania ilości danego składnika drinka. Przeważnie spotykane są miarki dwuczęściowe, to oznacza dwa połączone ze sobą naczynia, z których jedno ma podwójnie większą MANHATTAN.
Definicja Metaxa:
Co to jest objętość alkoholu 30-35%, grecka brandy z domieszką wina. Pochodzi z wysp Samos i Lemnos. Wzbogacona ekstraktem z ziół, pośród nich jest między innymi anyż MANHATTAN.

Czym jest Manhattan znaczenie w Słownik definicji na M .

  • Dodano:
  • Autor: