Kim jest Gogol Mikołaj twórczość. Kto to jest prekursorem rosyjskiego realizmu krytycznego, po.

Kim był Gogol Mikołaj co co to jest

Czy przydatne?

Biografia Gogol Mikołaj

Kim był Gogol Mikołaj: 1809-1852 Rosyjski dramaturg, powieściopisarz. Był prekursorem rosyjskiego realizmu krytycznego, po mistrzowsku operował groteską. Urodził się w ukraińskiej rodzinie ziemiańskiej, od 1828 mieszkał w Petersburgu. Imał się różnych zajęć – był aktorem, urzędnikiem, wreszcie nauczycielem i wykładowcą uniwersyteckim. Przewarzająca część życia spędził w Rosji, lecz odbył także podróże, między innymi do Paryża i Rzymu. Debiutowało powiadaniami Wieczory na chutorze niedaleko Dikańki (1831-32), które, podobnie jak Mirgorod (1835), były owocem zainteresowania pisarza folklorem ukraińskim. Jego późniejsze utwory były inspirowane krytycznym spojrzeniem na relacje socjalne. Gogol potępiał korupcję carskiej administracji, ośmieszał lizusostwo urzędników i obnażał wady mechanizmu pańszczyźnianego w Rosji. Tworzył przy tym komiczne postaci i po mistrzowsku obrazował ich przywary i słabości, które były uniwersalne (dlatego pisał: „Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie”). Główne utwory Gogola to między innymi opowiadania, składające się na tak zwany cykl petersburski: Płaszcz (1842), Nos (1836), Szynel (1842), komedie obyczajowe Ożenek (1835) i Rewizor (1836-42) i powieść satyryczna Martwe dusze (1842)
Definicja Gajcy Tadeusz:
Co to jest pseudonimy: Karol Topornicki, Roman Oścień Pisarz pokolenia „roku dwudziestego”, dla którego głównym doświadczeniem pokoleniowym była wojna; krytyk i dramatopisarz. Tadeusz Gajcy urodził się w gogol mikołaj.
Definicja Gombrowicz Witold:
Co to jest Zdzisław Niewieski Współczesny poeta, dramaturg, eseista. Był synem ziemianina i przemysłowca. Jego dziadek stracił dorobek w stworzeniu styczniowym. W latach 1923-26 Gombrowicz studiował prawo na gogol mikołaj.
Definicja Grass Günter:
Co to jest najwyższym stopniu znany niemiecki poeta po II wojnie światowej, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1999.Pochodzi z Gdańska, jego matka była Kaszubką, a tata Niemcem. Walczył w II wojnie światowej gogol mikołaj.
Definicja Grochowiak Stanisław:
Co to jest dramatopisarz, eseista, dziennikarz. Czołowy artysta pokolenia „Współczesności”. Studiował polonistykę w Poznaniu, lecz przerwał naukę i przeniósł się do Wrocławia, gdzie był członkiem redakcji gogol mikołaj.
Definicja Gałczyński Konstanty Ildefons:
Co to jest Mieczysław Zenon Trzciński Pisarz, prozaik. Pochodził z rodz. drobnomieszczańskiej, ewakuowany z rodziną po wybuchu I wojny światowej. Lata 1914-1918 spędził w Moskwie. W 1923 zaczął w Warszawie gogol mikołaj.

Autor i pisarz Gogol Mikołaj co zrobił w Biografia pisarzy G .

  • Dodano:
  • Autor: