Kim jest Goethe Johann Wolfgang twórczość. Kto to jest Sturm und Drang (burzy i naporu), prekursor.

Kim był Goethe Johann co to jest

Czy przydatne?

Biografia Goethe Johann Wolfgang

Kim był Goethe Johann Wolfgang: 1749-1832 Pisarz, najwybitniejszy poeta niemiecki okresu Sturm und Drang (burzy i naporu), prekursor europejskiego romantyzmu, którego twórczość wyrastała z klasycyzmu. Pisał także prace naukowe, między innymi z chemii i botaniki. Urodził się we Frankfurcie nad Menem w rodzinie mieszczańskiej. Odpowiednio z życzeniem ojca studiował prawo, lecz praktykę adwokacką prowadził krótko, później poświęcił się poezji. W 1775 przybył na zaproszenie księcia Karola Augusta do Weimaru, gdzie był tajnym radcą i prezesem Izby Finansów. Kierował także teatrem weimarskim. Przyjaźnił się między innymi z Schillerem. Dużo podróżował, na przykład do Włoch. Spory wpływ na jego twórczość wywarły ukochane kobiety, które portretował w swoich utworach. Sławę przyniosła mu powieść epistolarna Cierpienia młodego Wertera (1774), która ukształtowała typ bohatera romantycznego – Werter, osamotniony i nieszczęśliwie zakochany, popełnia samobójstwo. Inne utwory Goethego to: Władca Olch, Ifigenia w Taurydzie (1787), Faust (1808, 1832) – uznawany za arcydzieło literatury światowej, Herman i Dorota (1798), Lata edukacji Wilhelma Meistra (1796), Lata wędrówki Wilhelma Meistra (1821)
Definicja Gałczyński Konstanty Ildefons:
Co to jest Mieczysław Zenon Trzciński Pisarz, prozaik. Pochodził z rodz. drobnomieszczańskiej, ewakuowany z rodziną po wybuchu I wojny światowej. Lata 1914-1918 spędził w Moskwie. W 1923 zaczął w Warszawie goethe johann wolfgang.
Definicja Gombrowicz Witold:
Co to jest Zdzisław Niewieski Współczesny poeta, dramaturg, eseista. Był synem ziemianina i przemysłowca. Jego dziadek stracił dorobek w stworzeniu styczniowym. W latach 1923-26 Gombrowicz studiował prawo na goethe johann wolfgang.
Definicja Grass Günter:
Co to jest najwyższym stopniu znany niemiecki poeta po II wojnie światowej, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1999.Pochodzi z Gdańska, jego matka była Kaszubką, a tata Niemcem. Walczył w II wojnie światowej goethe johann wolfgang.
Definicja Gajcy Tadeusz:
Co to jest pseudonimy: Karol Topornicki, Roman Oścień Pisarz pokolenia „roku dwudziestego”, dla którego głównym doświadczeniem pokoleniowym była wojna; krytyk i dramatopisarz. Tadeusz Gajcy urodził się w goethe johann wolfgang.
Definicja García Márquez Gabriel:
Co to jest publicysta. Najpopularniejszy autor literatury iberoamerykańskiej. Wychowywał się u dziadków w karaibskiej strefie Kolumbii. Po zgonu dziadka przeprowadził się do rodziców. Studiował prawo na goethe johann wolfgang.

Autor i pisarz Goethe Johann Wolfgang co zrobił w Biografia pisarzy G .

  • Dodano:
  • Autor: