Kim jest Dostojewski Fiodor twórczość. Kto to jest światowej,mistrz prozy psychologicznej. Fiodor.

Kim był Dostojewski Fiodor co co to jest

Czy przydatne?

Biografia Dostojewski Fiodor

Kim był Dostojewski Fiodor: 1821-1881 Jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury światowej,mistrz prozy psychologicznej. Fiodor Dostojewski był nerwowy, chorował na epilepsję, zdarzały mu się ataki szaleństwa – w trakcie jednego uszkodził sobie nawet prawe oko. W 1837, po zgonu matki, Fiodor, którego pasjonowała poezja, trafił do Szkoły Inżynierskiej w Petersburgu. Został aresztowany za działalność wymierzoną w carat (brał udział w spotkaniach tak zwany pietraszewców), za co otrzymał wyrok zgonu, w ostatniej chwili zamieniony na cztery lata katorgi. Podróżował do Niemiec, Włoch, Francji, Anglii,co utwierdziło go w myśl o rozkładzie moralnym i religijnym Zachodu. Dostojewski, badał meandry ludzkiej psychiki, szukał przyczyn ulegania szaleństwu, złu, pasjonowała go sprawa walki dobra ze złem. Debiutował powieścią (1845), a do jego głownych utworów należą: Zbrodnia i kara (1866) – o jednostce, która przekonana o własnej wyjątkowości posuwa się do zbrodni, Biesy (1872), Idiota (1868), Bracia Karamazow (1879-80). Uważany jest za pierwszego wybitnego przedstawiciela powieści polifonicznej, gdzie nie ma jednoznacznej oceny postępowania poszczególnych postaci, a autor ogranicza się do konfrontacji różnych stanowisk
Definicja Dąbrowska Maria:
Co to jest publicystka, z domu Szumska, tworząca w trzech epokach. Pochodziła ze zubożałej rodziny ziemiańskiej, tata walczył w stworzeniu styczniowym. Studiowała edukacji przyrodnicze, socjologię i filozofię w DOSTOJEWSKI FIODOR.
Definicja Defoe Daniel:
Co to jest Foe Angielski poeta i dziennikarz. Był synem rzeźnika, lecz dodał sobie do nazwiska właściwy dla arystokracji przedrostek „de” i pod tym pseudonimem publikował. Defoe jest uważany za twórcę DOSTOJEWSKI FIODOR.
Definicja Dante Alighieri:
Co to jest pisarz. Urodził się we Florencji. Studiował retorykę, gramatykę, filozofię, literaturę, teologię. Założył rodzinę i miał dzieci, lecz wcześniej przeżył niefortunną miłość do Beatrycze Portinari DOSTOJEWSKI FIODOR.
Definicja Dumas Alexandre (ojciec):
Co to jest autor wielokrotnie ekranizowanych powieści przygodowych. Tata, generał wojsk napoleońskich, zmarł, gdy Alexandre miał sześć lat.Matka nie mogła mu zapewnić odpowiedniej nauki, jednakże chłopiec DOSTOJEWSKI FIODOR.
Definicja Dygat Stanisław:
Co to jest dramatopisarz, scenarzysta.Urodzony w Warszawie, był synem architekta. Studiował architekturę i filozofię. Miał obywatelstwo francuskie, co pomogło mu w trakcie wojny – w 1939 był pół roku DOSTOJEWSKI FIODOR.

Autor i pisarz Dostojewski Fiodor co zrobił w Biografia pisarzy D .

  • Dodano:
  • Autor: